TAT na Nowy Dwór. Od września duże zmiany w komunikacji miejskiej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od września we Wrocławiu szykują się duże zmiany, jeśli chodzi o komunikację miejską, głównie ze względu na to, że już powoli dobiega końca budowa trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. W związku z tym, zostaną uruchomione dwie nowe linie tramwajowe, a osiem już istniejących zmieni swój porządek i ewentualnie numeracje.

Dwie nowe linie tramwajowe 13 i 22 – z czego jedna, czyli numer 13 pojedzie właśnie z Nowego Dworu. Druga linia, która będzie obsługiwała Nowy Dwór, to linia 23. To oznacza, że na przystankach na Nowym Dworze w szczycie co 6 min pojawi się tramwaj. Dodajmy, że tramwaj ma dwukrotnie większą pojemność niż autobus. To wydajnie poprawi sposób komunikowania Nowego Dworu z centrum Wrocławia – mówi Tomasz Sikora, biuro prasowe Urzędu Miasta Wrocławia.

Nowa linia tramwajowa numer 13 będzie kursowała od Nowego Dworu w kierunku Stadionu Olimpijskiego, z kolei tramwaj linii numer 22 połączy Pilczyce i Tarnogaj. Na trasie Nowy Dwór – Kowale, będzie także jeździł tramwaj linii numer 23. Zmiany będą też dotyczyły między innymi tramwajów linii numer 4, 5, 11, 16, 18 i 23.

To znaczy, że będą zmienione trasy, krańcówki, zmieniony przebieg, ale także na przykład też tylko zmieniony numer. Tak się dzieje na przykład w przypadku linii 21, która powstanie i to będzie linia, która obecnie funkcjonuje, jako 31. Uporządkujemy tą całą numeracje linii tramwajowych we Wrocławiu, po to, żebyśmy nie mieli tych trzydziestek i jakichś dziur w numeracji. Tylko będziemy mieli tramwaje od 1 do 23 – mówi Tomasz Sikora.

W wyniku tych zmian swój numer zmieni także tramwaj linii 33, który będzie od września kursował jako tramwaj numer 12 oraz tramwaj linii 74, który będzie jeździł pod numerem 14. Trasę zmieni między innymi tramwaj linii numer 4, który będzie jeździł na trasie Oporów-Biskupin przez Dworzec Główny, ul. Pułaskiego, Urząd Wojewódzki i pl. Grunwaldzki. Trasa tramwaju linii numer 5 zostanie skrócona do pętli „Grabiszyńska (Cmentarz), a tramwaj linii numer 16 będzie kursował na trasie Tarnogaj-Osobowice.

Te zmiany to właściwie efekt pracy dwóch lat, rozmawiając z radami osiedli. Jeśli na przykład chodzi o te 8 nowych linii, aż 6 to jest wynik konsultacji z radami osiedli czy wniosków rad osiedli. Na przykład Maślice bardzo prosiły o to, żeby było więcej tramwajów na Tarczyński Arena (Stadion Miejski) i rzeczywiście udało się tak przesunąć linie tramwajowe, że na stadion dojedzie jeszcze jedna, która tam będzie miała krańcówkę – mówi Tomasz Sikora, biuro prasowe Urzędu Miasta Wrocławia.

To będzie tramwaj linii numer 18, który obecnie jeździ na trasie Gaj- Kozanów (Dokerska). Przypomnijmy, że nowa Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór będzie liczyła 7 km. Dzięki niej ponad 20 tys. mieszkańców będzie miało dostęp do nowych przystanków w czasie dojścia do 8 min, a z Nowego Dworu do centrum można będzie dojechać w niecałe 20 min.

Tak naprawdę jesteśmy na ostatnim etapie prac. Mniej więcej zakładamy jeszcze do trzech miesięcy na budowie, czyli ten przełom sierpnia, września to będzie moment, w którym będziemy chcieli uruchomić nową trasę autobusowo-tramwajową. Prace drogowe toczą się przy ul. Rogowskiej. Prace zieleniarsko-aranżacyjne też toczą się na pętli przy ul. Rogowskiej. Przed nami jeszcze testy wielu elementów całej trasy, to jest bardzo ważne – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Zmiany we wrocławskiej komunikacji miejskiej będą obowiązywać od 3 września 2023 roku. Szczegóły można sprawdzić na stronie www. wroclaw. pl.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy