Teatr jest kobietą

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W tym roku wyjątkowo nie odbędzie się Konkurs Dramaturgiczny „Strefy kontaktu”. W ramach rekompensaty, Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza do obejrzenia wideoklipów „Mówią kobiety”.

Od wielu lat Wrocław wraz z Wrocławskim Teatrem Współczesnym organizowany jest Konkurs Dramaturgiczny „Strefy kontaktu”. Ze względu na sytuację epidemiczną, w tym roku wydarzenie się nie odbędzie. 

Nie przeniesiemy teatru do internetu. Nic nie zastąpi tego, co w teatrze najważniejsze, czyli żywego kontaktu aktora i widza. Nie możemy rywalizować z produkcjami filmowymi czy teatrem telewizji – mówi Marek Fiedor, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Zamiast wydarzenia, w mediach społecznościowych teatru, są prezentowane teatralne wideoklipy pod zbiorczym tytułem „Mówią kobiety”.

Możemy państwu zaproponować coś, co jest pomiędzy teatrem a filmem, czyli właśnie teatr krótkometrażowy. Trochę dłuższe teledyski, zwiastuny – etiudy sceniczne, teatralne filmowane techniką wideo – dodaje Marek Fiedor.

„Mówią kobiety” to seria fragmentów sztuk pisanych przez kobiety i o kobiecej tematyce. Jak mówi Żaneta Górecka, specjalistka ds. mediów Wrocławskiego Teatru Współczesnego, to wykładnia rzeczywistej siły artystycznej kobiet i odzwierciedlenie wagi tego tematu w polskim teatrze. 

Wśród zrealizowanych tekstów znalazła się sztuka Magdaleny Drab „Patoformy”, która porusza między innymi kwestie relacji i roli kobiety, jako żony w związku.

Bohaterowie podczas oglądania serialu wspominają momenty ze swoich poprzednich związków, co kończy się nieprzyjemną atmosferą i wyrzutami. Zaczyna się polemika, co powinna żona, a co mąż w związku – opowiada Ewa Galica, reżyserka fragmentu dramatu „Patoformy”.

Z kolei wyreżyserowana sztuka Ingi Iwasiów „Dziecko” porusza kwestie niepłodności i adopcji dzieci. 

Czułość Ingi Iwasiów na problemy społeczne to jest coś, co bardzo podzielam. Sytuacja, w którą życie wrzuca Martę – naszą bohaterkę, jest sytuacją, z którą ja mogę empatyzować, mimo że nie jestem kobietą, która w tej chwili stara się o dziecko, kiedy inne metody zawiodły i zostaje tylko adopcja – tłumaczy Grzegorz Grecas, reżyser fragmentu dramatu „Dziecko”

Do tej pory na 15 przyznanych w Konkurs Dramaturgiczny „Strefy kontaktu” nagród, aż 10 trafiło w ręce kobiet. Problemy kobiet stanowią kwestie, które często są poruszane na deskach teatru, ze względu na Ogólnopolskie Strajki Kobiet oraz stereotypowe podejście do roli płci pięknej na świecie.