Teatr jest kobietą

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W tym roku wyjątkowo nie odbędzie się Konkurs Dramaturgiczny „Strefy kontaktu”. W ramach rekompensaty, Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza do obejrzenia wideoklipów „Mówią kobiety”.

Od wielu lat Wrocław wraz z Wrocławskim Teatrem Współczesnym organizowany jest Konkurs Dramaturgiczny „Strefy kontaktu”. Ze względu na sytuację epidemiczną, w tym roku wydarzenie się nie odbędzie. 

Nie przeniesiemy teatru do internetu. Nic nie zastąpi tego, co w teatrze najważniejsze, czyli żywego kontaktu aktora i widza. Nie możemy rywalizować z produkcjami filmowymi czy teatrem telewizji – mówi Marek Fiedor, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Zamiast wydarzenia, w mediach społecznościowych teatru, są prezentowane teatralne wideoklipy pod zbiorczym tytułem „Mówią kobiety”.

Możemy państwu zaproponować coś, co jest pomiędzy teatrem a filmem, czyli właśnie teatr krótkometrażowy. Trochę dłuższe teledyski, zwiastuny – etiudy sceniczne, teatralne filmowane techniką wideo – dodaje Marek Fiedor.

„Mówią kobiety” to seria fragmentów sztuk pisanych przez kobiety i o kobiecej tematyce. Jak mówi Żaneta Górecka, specjalistka ds. mediów Wrocławskiego Teatru Współczesnego, to wykładnia rzeczywistej siły artystycznej kobiet i odzwierciedlenie wagi tego tematu w polskim teatrze. 

Wśród zrealizowanych tekstów znalazła się sztuka Magdaleny Drab „Patoformy”, która porusza między innymi kwestie relacji i roli kobiety, jako żony w związku.

Bohaterowie podczas oglądania serialu wspominają momenty ze swoich poprzednich związków, co kończy się nieprzyjemną atmosferą i wyrzutami. Zaczyna się polemika, co powinna żona, a co mąż w związku – opowiada Ewa Galica, reżyserka fragmentu dramatu „Patoformy”.

Z kolei wyreżyserowana sztuka Ingi Iwasiów „Dziecko” porusza kwestie niepłodności i adopcji dzieci. 

Czułość Ingi Iwasiów na problemy społeczne to jest coś, co bardzo podzielam. Sytuacja, w którą życie wrzuca Martę – naszą bohaterkę, jest sytuacją, z którą ja mogę empatyzować, mimo że nie jestem kobietą, która w tej chwili stara się o dziecko, kiedy inne metody zawiodły i zostaje tylko adopcja – tłumaczy Grzegorz Grecas, reżyser fragmentu dramatu „Dziecko”

Do tej pory na 15 przyznanych w Konkurs Dramaturgiczny „Strefy kontaktu” nagród, aż 10 trafiło w ręce kobiet. Problemy kobiet stanowią kwestie, które często są poruszane na deskach teatru, ze względu na Ogólnopolskie Strajki Kobiet oraz stereotypowe podejście do roli płci pięknej na świecie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy