Teatr Polski łączy Polaków i Ukraińców na teatralnej scenie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocław to miasto chętnie wybierane przez Ukraińców jako miejsce do życia. Jedni przyjechali tu z własnej woli, drugich zmusiła do tego wojna. Najważniejsze, żeby czuli się tutaj dobrze, żeby czuli się chciani. Projektem, który w tym pomaga jest „Including minority” w Teatrze Polskim.

Projekt jest dwuletni i zakłada współpracę opartą na partnerstwie polsko-norweskim.

My wybraliśmy sobie partnera, w właściwie myślę, że nawzajem wybraliśmy się z partnerem norweskim, z niezależnym teatrem Company B. Valiente. Efektem całej naszej współpracy będą dwie premiery. Jedna w Polsce w 2023 roku, a druga we wrześniu w Oslo, też w 2023 roku – mówi Patrycja Wróbel z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Obecne trwają warsztaty dla aktorów Teatru Polskiego, które prowadzi reżyser polskiej premiery.

W tym etapie będziemy wybierać aktorów, którzy będą z nami dalej współpracować przy premierze, dokładnie to będzie osiem osób. Natomiast w maju przeprowadzimy warsztaty z mniejszością ukraińską, dokładnie z trzydziestoma siedmioma osobami, jak już na ten moment wiemy, z których cztery wybierzemy do współpracy przy spektaklu i którzy staną jako naturalni aktorzy, naturalne osoby, które zagrają u boku profesjonalnych aktorów, czyli tutaj mieszanka jest totalnie wybuchowa – mówi Patrycja Wróbel z Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Niektórzy z uczestników warsztatów mieszkają we Wrocławiu od wielu lat, inni przyjechali tu ze względu na wojnę.

Będziemy rozmawiać o ich doświadczeniach, o wojnie, o doświadczeniach z Polską przed wojną i w trakcie, o tym, jak ten konflikt zmienił tę relację, a także o marzeniach, obawach dotyczących przyszłości. Na podstawie tych rozmów i ćwiczeń stworzymy sztukę teatralną – mówi Gianluca Iumiento, reżyser.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy