– Jak wskazują dane zebrane przez naszą fundację, w polskich szkołach aż 93% osób jest świadomych, że wśród nich są osoby ze społeczności LGBTQ+, ale niestety ponad 53% ma świadomość tego, że sytuacja ich jest trudna bądź niewystarczająco dobra – mówi Jakub Juszczak, uczeń liceum, Fundacja GrowSPACE.
– Wydaje mi się, że każdy z nas ma w swoim gronie jakąś osobę, która właśnie jest innej orientacji. Wydaje mi się, że każdy z nas chce, aby ta osoba czuła się szanowana, czuła, że może wyrażać siebie. Nieważne, kim jest, kim się czuje. Wydaje mi się, że to jest bardzo ważne, aby właśnie szerzyć akceptację – mówi Dominika Bobula, organizuje Tęczowy Piątek w swojej szkole.
– Tęczowe piątki już od kilku lat się odbywają i we Wrocławiu i w całej Polsce. Szkoła jest dla każdego i każdej. Szkoła powinna być i musi być bezpiecznym, przyjaznym miejscem dla wszystkich uczniów, uczennic, osób uczniowskich – mówi Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.
Od lat celem tego dnia jest wsparcie społeczności LGBTQ+ w przestrzeni szkolnej. W tym roku nadzieje młodych ludzi są szczególnie duże, ze względu na możliwość zmiany ministra edukacji.
– Moim takim osobistym marzeniem jest to, aby nasza akcja odbyła się pod patronatem Ministerstwa Edukacji i żeby zamiast słów, które wczoraj padły z ust ministra edukacji, Przemysława Czarnka „skandal i demoralizacja” na temat naszej akcji, padły hasła „równość, szacunek i akceptacja” – mówi Jakub Juszczak, uczeń liceum, Fundacja GrowSPACE.
– W końcu stoimy tutaj z nadzieją, z nadzieją na to, że po zmianie rządu, kiedy już będzie nowy rząd, kiedyś będzie to nowe otwarcie i lepsza zmiana, będziemy mogli pójść do szkoły wszyscy jako do miejsca otwartego, jak do naszego domu – mówi Patryk Maziarz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia.
To nie tylko nadzieje uczniów.
– Nie wyobrażam sobie, żeby szkoła pod nowymi rządami, po tym średniowieczu Czarnkowym, nie odnowiła się, nie poszła w dobrym, tolerancyjnym, wartościowym kierunku. Kierunku też bezpiecznym dla wszystkich, którzy w szkole są – mówi Bartłomiej Ciążyński, wiceprezydent Wrocławia.
W tym roku święto odbywa się pod hasłem „Safe Space”, czyli bezpieczna przestrzeń. Ma zachęcać do stworzenia właśnie takiej bezpiecznej przestrzeń w szkołach, dla wszystkich.
– Jest to święto, które celebruje różnorodność, które pokazuje dzieciakom, że: „hej, my was widzimy, że jesteście dla nas ważne, nie odtrącamy was, wiemy, że może być różnie, że są momenty gorsze, są momenty lepsze, ale my jako szkoła, my jako osoby dorosłe, odpowiedzialne, wspieramy was, widzimy was i pokazujemy, że jesteście dla nas istotni i istotne” – mówi Maja Jakubczyk, Stowarzyszeni Ciao.