Telewizja Świeradów-Zdrój. Małe rączki, wielkie zbiory – korzyści z przedszkolnego ogrodnictwa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telewizja Świeradów-Zdrój. W Świeradowie-Zdroju, w Miejskim Zespole Szkół, gdzie mieści się przedszkole, rozwija się zdrowy styl życia. Dzieci w okresie wiosennym sadziły swoje warzywa i zajmowały się nimi. Teraz mogą zbierać plony.

Przedszkole miejskie jest częścią Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju. Mamy nową siedzibę, piękny budynek. Od kilku lat dzieci rozwijają tu swoje pasje i zainteresowania. Wprowadzamy również elementy budzącej się szkoły, która co prawda funkcjonuje obecnie w szkole, jednak przedszkole było pierwszym miejscem, gdzie takie zmiany zaczęły być wprowadzane w naszej placówce — mówi Renata Simińska, dyrektorka Miejskiego Zespołu Szkół w Świeradowie-Zdroju.

Uprawa własnego ogródka w przedszkolu uczy dzieci odpowiedzialności i cierpliwości, ponieważ muszą regularnie dbać o rośliny i czekać na efekty swojej pracy.

Chcemy dzieci przede wszystkim uczyć jak najbardziej praktycznych umiejętności i tego, co daje im radość. W poprzednim budynku próbowaliśmy założyć ogródek, z którego dzieci się bardzo cieszyły. Niestety, wtedy przedszkole było przez jeden miesiąc nieczynne i ogródek zarastał, więc niewiele udało nam się zrobić. W tym roku stworzono tutaj nowy ogródek warzywny. Są grządki na podwyższeniu, każda grupa ma swoją grządkę i jest odpowiedzialna za to, jak dba o swoje roślinki — dodaje Renata Simińska.

Dzieci przychodzą do ogrodu, kopią, podlewają, sadzą i plewią, co rozwija ich małą i dużą motorykę. Nabywają także świadomości o cyklach przyrody. Następnie chętnie spożywają warzywa — mówi Halina Swastek, nauczycielka w przedszkolu miejskim w Świeradowie-Zdroju.

Dzieci rozwijają również swoje umiejętności poznawcze, obserwując proces wzrostu roślin i ucząc się o naturze.

Mamy także szklarnię, gdzie dzieci poznają, w jaki sposób uprawiać warzywa i rośliny – od nasionka poprzez wszystkie cykle wzrostu. Następnie te warzywa i owoce znajdują się na talerzach w poszczególnych grupach i są spożywane podczas posiłków — dodaje Halina Swastek.

Dodatkowo, prace w ogródku wspierają rozwój fizyczny dzieci i zachęcają do zdrowego stylu życia poprzez aktywność na świeżym powietrzu.

Dzieci doskonale wiedzą, że warzywa należy wyrwać, umyć, a następnie zjeść. Są one ekologiczne i nie są nawożone — podkreśla Halina Swastek.

Zobacz również

„Zdrowa, Aktywna Długołęka” to akcja, która od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczestników. W jednym miejscu na mieszkańców czekają bezpłatne badania lekarskie, porady, a także konsultacje specjalistów. Dodatkowo zarówno dla najmłodszych, jak i dla tych starszych uczestników przewidziano liczne atrakcje.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy