Telewizja Świeradów-Zdrój. Twórcze spotkania w Świeradowie-Zdroju: edukacyjne warsztaty artystyczne dla mieszkańców

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telewizja Świeradów-Zdrój. W Świeradowie-Zdroju, w „Stacji Kultury”, przez okres wakacyjny odbywają się warsztaty edukacyjne. Dzieci mogą spróbować swoich sił w malarstwie, fotografii czy zajęciach poklatkowych.

W tym roku nasza „Stacja Kultury” może poszczycić się dotacją z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Narodowego Centrum Kultury. W ramach programu „Edukacja Kulturalna” na rok 2024 otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację bardzo ciekawego, unikatowego projektu pt. „Świeradowskie wille i domy przysłupowe – warsztaty artystyczno-edukacyjne”. W te wakacje zabieramy mieszkańców Świeradowa-Zdroju w podróż po architekturze i przyrodzie Świeradowa. Realizujemy zajęcia zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Za nami już warsztaty malarskie, malowanie na płótnie, malowanie na torbach bawełnianych, a także jedne z warsztatów stolarskich. Kolejne odbędą się pod koniec sierpnia w naszej Stacji Kultury. Ponadto, we współpracy z edukatorami z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, zrealizowaliśmy cykl zajęć fotograficznych „Światłem malowane” oraz warsztaty z fotografii otworkowej — mówi Beata Rosicka, koordynatorka w Miejskim Centrum Kultury, Aktywności i Promocji Gminy „Stacja Kultury” w Świeradowie-Zdroju.

„Stacja Kultury” otrzymała 20 tysięcy złotych dofinansowania.

My często sami nie wiemy, jaki mamy potencjał i jaką kreatywność w sobie nosimy. Takie spotkania z ludźmi i podejmowanie nowych wyzwań, nauka czegoś nowego i dzielenie się tym z innymi uruchamiają w nas mechanizmy, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Inspiruje nas to do wielu rzeczy, odkrywamy swoje talenty i okazuje się, że każdy je ma — mówi Katarzyna Rzeczkowska z „Izerskiej Majstrowni”.

Warsztaty artystyczno-edukacyjne mają na celu rozwinięcie kompetencji artystycznych i kulturowych mieszkańców Świeradowa-Zdroju.

W Świeradowie-Zdroju jesteśmy po raz drugi i tym razem będziemy prowadzić zajęcia z cyjanotypii. Jest to technika fotograficzna, dosyć stara, pochodząca z pierwszej połowy XIX wieku. Dzieci będą miały okazję przygotować światłoczuły papier, na którym uzyskają obraz. Później wyjdziemy na zewnątrz, aby szukać roślin, które będą mogły wykorzystać do uzyskania obrazu za pomocą światła. Mamy ładną pogodę, więc myślę, że będzie to dosyć łatwe, ponieważ w technice cyjanotypii pogoda i słońce są kluczowe. Warsztaty nazywają się „Światłem malowane”, więc światło odgrywa tutaj najważniejszą rolę — mówi Ignacy Oboz, edukator.

Rezultaty warsztatów zostaną zaprezentowane na wystawach czasowych, a stworzony film poklatkowy będzie dostępny online.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy