Termomodernizacja remiz Ochotniczych Straży Pożarnych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tylko w pierwszym roku trwania programu wsparcia na termomodernizację remiz strażackich przeznaczono blisko 400 tysięcy złotych. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zachęca kolejne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych do skorzystania z programu. Można dostać nawet 30 tysięcy złotych dofinansowania.

Program był istotnym novum jeśli chodzi o województwo, o Dolny Śląsk. Wcześniej takiego programu tutaj nie było. 17 ochotniczych straży pożarnych złożyło odpowiedni wniosek na kwotę niemalże 400 tysięcy złotych. Miejmy nadzieję, że w następnym roku ten program będzie cieszył się większym zainteresowaniem – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Program polega na dofinansowania przez Wojewódzki Fundusz wymiany źródła ciepła na nowoczesne, na przykład odnawialne źródła energii. W trosce o środowisko naturalne strażacy stawiają na ekologię i termomodernizują budynki.

Prawdą jest, że dzięki środkom z Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska przekazywanym przez Wojewódzki Fundusz tutaj we Wrocławiu dla dolnośląskich ochotniczych straży pożarnych, możliwe było wyposażenie jednostek w wiele różnego rodzaju sprzętu. Bez tego wsparcia strażacy ochotnicy nie byli w stanie go kupić. Są to na przykład mundury, ale także rękawy przeciwpowodziowe, które w tym roku były aktywnie wykorzystywane przy nadmiernych opadach deszczu na południu Dolnego Śląska – podkreśla Tomasz Krzeszowiec, dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa, a także strażak ochotnik.

Na terenie Dolnego Śląska działa blisko 500 jednostek OSP. Strażacy ochotnicy uzupełniają państwowy system pożarnictwa, pomagając nie tylko w trakcie akcji pożarniczych, ale także w trakcie innych miejscowych zdarzeń. W trakcie pandemii wielu strażaków pomagało na przykład w dostarczaniu posiłków do osób na kwarantannie.

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie ochrony przeciwpożarowej bez członków ochotniczych straży pożarnych. Ich znaczenie jest ogromne. Może w dużych aglomeracjach miejskich to nie jest aż tak zauważalne, natomiast w środowisku powiatowym, gdzie na tym terenie jest jedna jednostka powiatowa z jedną jednostką gaśniczą, to funkcjonowanie OSP jest rzeczą wręcz fundamentalną, bo w znakomity sposób skraca czas dojazdu pierwszych jednostek na miejsce zdarzenia – mówi bryg. mgr inż. Bogusław Brud, zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Na pewno w następnym roku ten program będzie kontynuowany. Myślę, że w ślad za tymi 17 jednostkami pójdą kolejne. Pragnę zapewnić wszystkich strażaków, którzy planują tego typu przedsięwzięcie środki będą zabezpieczone przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska – dodaje Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy