Test na Covid-19 w 20 minut!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Prognozy, że druga fala epidemii Covid-19 przypadnie na sezon jesienno-zimowy, zaczyna się sprawdzać. W ostatnich dniach w wielu krajach Europy notuje się rekordowo dużo dziennych zachorowań na koronawirusa - we Francji ponad 10,5 tysiąca, na Ukrainie - ponad 3 tysiące, w Czechach - prawie 1500. W Polsce znacznie mniej, ale też testów wykonujemy o wiele mniej niż w innych krajach. A zasada jest jedna - im więcej się testuje - tym więcej się wykrywa zakażonych koronawirusem. Dlatego na wagę złota jest każde innowacyjne urządzenie, które szybko i sprawnie wykryje zakażenie nie tylko koronawirusem, ale też np. grypą. †akie urządzenie otrzymał dziś Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

– Jest to tzw. czytnik i w zależności od rodzaju testów jakie będą na rynku będziemy mogli oznaczać grypę A, grypę B , wirusa RSV u dzieci, ale także w jednym teście , w jednym urządzeniu w ciągu zaledwie 20 minut koronawirusa. Czyli przyjeżdża do nas pacjent z dusznościami i będziemy wiedzieć czy ma grypę czy ma koronawirusa. Jest to dla nas bardzo ważne. To urządzenie będzie przeznaczone dla osób do szybkiej diagnostyki – wyjaśnia Krystyna Jasińska z Działu Diagnostyki USK we Wrocławiu. 

– Obecnie wykonujemy codziennie ok. 100-150 testów w samym oddziale ratunkowym, ale pół roku temu otworzyliśmy też odcinek dla dzieci. Tam jest 60 miejsc dla dzieci i chcielibyśmy, aby takie urządzenie można też było zakupić dla najmłodszych pacjentów  i kolejne dla ich opiekunów . Tak więc tak naprawdę nasze zapotrzebowanie jest znacznie większe – mówi dr Janusz Sokołowski ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w USK we Wrocławiu.   

– Wspólnota Pokoleń istnieje ponad 10 lat. Do tej pory zajmowala się szeroko rozumianą edukacją cyfrową i stacjonarną. Robiliśmy lekcje historii, upamiętniamy ją. Jednak pandemia wymusiła na nas inną działalność. Weszliśmy w działalność pomocową dla naszych kombatantów i personelu medycznego i między innymi dlatego są zakupione przez nas te pomoce dla szpitala – tłumaczy Magdalena Szymerowska z Fundacji Wspólnota Polska. 

– Przyjmujemy bardzo dużo pacjentów z obniżoną odpornością, także ten test będzie jeszcze lepszy dla nichdodaje dr Janusz Sokołowski. 

Na portalu „Się pomaga” – pod linkiem POMOC DLA BOROWSKIEJ – można wpłacać dowolne darowizny, które  będą przeznaczone na zakup kolejnych urządzeń i niezbędnych do wykonania badań odczynków. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy