Szkolenie skierowane do neurochirurgów jest trzydniowe i potrwa do 21 września. Zostało dofinansowane przez miasto Wrocław.
– Tym razem skupiliśmy się nie tyle na samych technikach, czyli jak preparuje się mózg, jak odsłania się naczynia, jak zakłada się klipsy, które mają zakryć tętniaka. Skupiliśmy się na dodatkowych technikach, które można zastosować w trakcie operacji, które mają za zadanie zwiększyć jej bezpieczeństwo, czyli takie jak neuromonitoring, angiografia śródoperacyjna, czy kontrola ciśnienia tętniczego krwi, poprzez podanie specjalnych leków – mówi dr Dariusz Szarek, Oddział Neurochirurgiczny Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.
Kurs został zorganizowany w formie wykładów i pokazów nowoczesnych technik, jak również monitorowania śródoperacyjnego. Na to szkolenie lekarze przyjechali z całej Polski, jak również z Niemiec. Warsztaty poprowadzili wysokiej klasy specjaliści z ośrodków w Londynie, Berlinie, z Frankfurtu nad Menem, jak również z Wrocławia.
– Ten kurs jest świetnym wypełnieniem mojego kształcenia. Ogólnie w Polsce, a nawet za granicą nie było jeszcze takiego kursu, w którym byłyby omówione techniki wspomagające w leczeniu właśnie takich chorób. W naszym ośrodku zajmujemy się leczeniem malformacji tętniczo-żylnych. Więc myślę, że będę mógł pomóc zaimplementować te techniki w leczeniu pacjentów pediatrycznych – mówi Leszek Lombarski, uczestnik kursu, Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
– Bardzo dużo informacji z ośrodków, które zajmują się na najwyższym poziomie leczeniem tętniaków mózgu w Europie. Więc fajnie jest posłuchać ludzi, którzy robią to na takim poziomie, między innymi o takich knyfach neurochirurgicznych, które oni tutaj stosują – mówi Natalia Radkowska-Tomaszewska, uczestniczka kursu, Kliniczny Oddział Neurochirurgii w Zielonej Górze, Klinika Neurochirurgii Dziecięcej w Poznaniu.
– Muszę powiedzieć, że jestem pod wielkim wrażeniem jakości tego szkolenia, ciekawostek, które można tutaj się dowiedzieć na temat zasad chirurgicznego leczenia wad naczyniowych mózgu, czyli tętniaków, naczyniaków mózgu. To, co tutaj można się dowiedzieć, jak wspomóc, jak unowocześnić i zrobić bardziej skuteczne i bezpieczne chirurgiczne leczenie wad naczyniowych mózgu, będzie bardzo cenne i wzbogaci też doświadczenie naszego zespołu – mówi dr hab. Paweł Tabakow, kierownik Kliniki Neurochirurgii USK we Wrocławiu.