– Cele statutowe Ligi Ochrony Przyrody to edukacja ekologiczna, szeroko rozumiana, czyli promowanie wartości ekologicznych, szerzenie miłości do przyrody polskiej i na tym skupiamy się, prowadząc naszą działalność, m.in. konkursy, wyjazdy ekologiczne, prelekcje stacjonarne, w czym pomaga nam Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – mówi Marta Wiktor z Ligi Ochrony Przyrody.
Szans dla dzieci na wzięcie udziału w konkursach jest sporo.
– Co rocznie organizujemy dwa konkursy plastyczne dla przedszkoli oraz około ośmiu konkursów plastycznych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Oddźwięk jest bardzo duży, mamy około 3 tysięcy uczestników rocznie konkursów tych plastycznych. Także bardzo cieszymy się, że młodzież garnie się do tworzenia takich prac plastycznych w tematyce przyrodniczej – dodaje Marta Wiktor.
Przedstawiciele związku łowieckiego przeprowadzili prelekcje dla dzieci, podczas której skupili się na tematyce konkursu, czyli na zwierzętach żyjących w różnych kryjówkach.
– Takie spotkania odbywają się w miarę możliwości i z okazji pewnych konkursów, pewnych spotkań, aby przybliżyć naturę tym najmłodszym, pokazać jak ta przyroda wygląda, co w tej naszej faunie i florze się mieści, jakie zwierzęta występują i opisać całą przyrodę tym najmłodszym, żeby oni odnajdując się, z perspektywy swojego wieku, ocenili chęć swojej edukacji – wyjaśnia łowczy okręgowy Przemysław Ignaszak.
Dzieci otrzymały nagrody rzeczowe. Zestaw 262 kolorowych flamastrów, różne edukacyjne książki i pendrive’y –
– Postanowiłam wziąć udział w tym konkursie, ponieważ lubię przyrody, lubię zwierzęta i w mega chciałam się wziąć udział w konkursie, ponieważ dużo osób brało i dowiedziałam się o tym od pani. Przedstawiłam na swojej pracy różne zwierzęta, które się chowały w norach i ludzi, którzy zbierali różne grzybki, jagody, żeby później poczęstować, różne zwierzęta nakarmić – mówi uczestniczka konkursu, Daryna Sintiuk ze Szkoły Podstawowe nr 95.