Tony węgla na wrocławskich składach. Co Wrocław zrobi z nadwyżką?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Najpierw węgla nie było w ogóle, potem był dramatycznie drogi. Na koniec rząd zrzucił obowiązek dostarczenia węgla, sprzedania go, na samorządy. Efekt jest taki, że większość samorządów w Polsce zostało z tonami węgla. We Wrocławiu w 9 składach jest 600 ton węgla, z którym nie wiadomo co zrobić, bo rząd nie wydal żadnych przepisów.

W połowie listopada wrocławianie mogli składać wnioski w centrach obsługi klienta o zakup tańszego węgla. Chętnych nie brakowało. 

  • Mam w mieszkaniu 13 stopni. Strasznie zimno. Dzieci nie ma to się ubiera pulowerek i się siedzi – mówi Janusz Więckowski z Wrocławia. 

  • Dobry pomysł, że tak to jest zorganizowane? Jak nie mamy innego, to dobry  – mówi Grażyna z Wrocławia. 

  • – Wypełniliśmy w szybkim tempie to zadanie dystrybucji węgla. Ta cała procedura była tak przygotowana, żeby mieszkańcy mogli złożyć wniosek do UM i potem otrzymywali telefony z dalszą instrukcją ze spółki Ekosystem, by było jak najszybciej. Ale też przygotowaliśmy kampanię informacyjną w przestrzeni publicznej czy mediach społecznościowych – mówi Marcin Obłoza, biuro prasowe Urzędu Miasta Wrocławia. 

To było w listopadzie. Do tej pory sprzedano 2 tys. 50 ton węgla. Zgodnie z przepisami ostatnie zakupy można było zrobić do końca czerwca. Jeszcze w ostatnich dniach wpłynęło ponad sto wniosków. 

  • Zainteresowanie było bardzo duże, rozliczono 1500 faktur. Miasto zakupiło ok. 2800 ton po to, by w tym trudnym okresie zimowym pod koniec roku umożliwić zakup węgla po cenach preferencyjnych – dodaje  Marcin Obłoza, biuro prasowe Urzędu Miasta Wrocławia. 

Na wrocławskich składach zostało ponad 600 ton węgla, z którym zupełnie nie wiadomo co zrobić. Wiele samorządów w Polsce ma takich zapasów jeszcze więcej. 

  • Nie ma obecnie przepisów centralnych, które zakładałyby co należy z tym węglem zrobić. Nie ma regulacji, więc czekamy na takie informacje z rządu podobnie jak inne samorządy, by wiedzieć co można z tym węglem dalej zrobić – dodaje Obłoza. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy