#Torywolucja 2023. Podsumowanie działań

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocławskie MPK podsumowało swoje działania, które zostały zrealizowane w ramach #Torywolucji w 2023 roku. Łącznie na wszystkie zadania i remonty zostało wydanych około 70 milionów złotych.

Tradycyjnie spotykamy się pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem, żeby podsumować to wszystko, co udało się zrobić we Wrocławiu w ramach #Torywolucji. W tym roku to prawie 20 zadań. Największe zadania, w ramach tegorocznej #Torywolucji, miały miejsce w ciągu ulicy Legnickiej. Tutaj właśnie ten odcinek pomiędzy ulicą Zachodnią a ulicą Niedźwiedzią, jak państwo pamiętacie, był robiony – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Oprócz ul. Legnickiej, prace zostały zrealizowane także w ciągu ul. Kosmonautów, na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i Piłsudskiego oraz na skrzyżowaniu ul. Pomorskiej i ul. Dubois. Wymieniono łącznie 9 zwrotnic, zrobiono 5 nowych rozjazdów oraz wymieniono ponad 2 tys. metrów toru pojedynczego.

Do tego mamy 300 sztuk zapadniętych i podbitych styków, czyli połączeń szynowych wraz z ich oszlifowaniem. Sama wartość takiego zdania to ponad 2 miliony złotych. Do tego jeszcze modernizacja sieci trakcyjnych, modernizacja stacji prostownikowych, wymiana rozdzielni w tychże stacjach – mówi Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.

Program #Torywolucja jest realizowany we Wrocławiu od 2020 roku.

Łącznie w tych wszystkich edycjach #Torywolucji wydaliśmy ponad 300 milionów złotych. Mówię o zadaniach bez tych nowych linii tramwajowych, bo gdyby chcieć doliczyć nowe linie tramwajowe, TAT na Nowy Dwór albo trasę tramwajową przez Szczepin i Popowice, to już jest kolejne pół miliarda złotych – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Ale to nie koniec inwestycji. Na rok 2024 wrocławskie MPK zaplanowało już szereg innych zadań.

Wymiana rozjazdu na skrzyżowaniu Kazimierza Wielkiego i Szewskiej. Największe dla nas i też najbardziej kosztowne zadanie, będzie realizowane na skrzyżowaniu placu Powstańców Wielkopolskich z ulicą Trzebnicką. Do tego dochodzi przebudowa wjazdu na zajezdnię Ołbin wraz z przebudową sieci trakcyjnej. Jest to największe zadanie, szacowane na grubo ponad 12 milionów złotych. Po drugiej stronie naszej zajezdni, przy ulicy Słowiańskiej, również musimy zbudować nowy rozjazd i przebudować sieć trakcyjną. Czeka na nas także, anonsowana już wcześniej przez pana prezydenta, modernizacja torowiska w ciągu ulicy Szczytnickiej – mówi Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.

Koszt wszystkich zadań, zaplanowanych przez wrocławskie MPK na 2024 rok, to ponad 60 mln zł. 

A to wszystko po to, żeby ten miernik efektywności, jaką jest liczba wykolejeń i rozjechań, był jak najlepszy, czyli żeby tych złych zdarzeń na naszych torowiskach było jak najmniej – dodaje Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.

Jednocześnie, obok wrocławskiej komunikacji miejskiej, prężnie rozwija się również komunikacja aglomeracyjna.

-Jesteśmy w przededniu ogłoszenia przetargu, który wpisuje się w taki projekt, który roboczo nazwaliśmy sobie #Agrorewolucją. To jest rozwój połączeń autobusowych pomiędzy Wrocławiem a samorządami, które z nami na co dzień współpracują. 17 linii autobusowych aglomeracyjnych będzie objętych tym postępowaniem, w tym 5 całkiem nowych połączeń oraz 9 linii takich peryferyjnych miejskich. Będziemy szukać operatorów, którzy wyjadą na ulicę Wrocławia, aglomeracji 90 autobusami. Co szósty z nich, to będzie pojazd niskoemisyjny – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektorka Wydziału Transportu UM Wrocławia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy