#TORYwolucja i plany MPK na kolejny rok

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Skrzyżowanie ulic Piłsudskiego i Kołłątaja jest już gotowe. Dzięki wymianie skrajni, tramwaje nie będą musiały czekać, tylko będą mogły jednocześnie się wyminąć. W przyszłym roku MPK planuje między innymi remont placu Jana Pawła II oraz wiele innych inwestycji.

Rok 2020 to czas prac remontowych, jeśli chodzi o wrocławskie MPK. Wymieniono 14,5 tysiąca metrów szyn i ponad 30 zwrotnic. Tory remontowano, naprawiano i kładzono nowe. Prace prowadzono w ważnych komunikacyjnie miejscach, między innymi w ciągu alei Hallera, przy Dworcu Świebodzkim lub właśnie na skrzyżowaniu Kołłątaja, Peronowej i Piłsudskiego. To drugie jest już otwarte, a wymieniona skrajnia ma poprawić przepustowość.

– Dotychczas rzeczywiście było tak, żeby te tramwaje mogłby się bezpiecznie minąć, jeden musiał czekać na przystanku, drugi jechał i ten ruch był naprzemienny. Ta możliwość jazdy równoległej sprawi, że przepustowość na wrocławskich torowiskach będzie większa. Jest nam to potrzebne, bo wrocławianie oczekują więcej linii tramwajowych, oczekują także, że tramwaje po mieście będą jeżdziły częściej – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Na inwestycje związane z komunikacją rocznie miasto przeznacza 80 milionów złotych. W nadchodzącym roku MPK planuje kolejne przebudowy i remonty. Jednymi z najistotniejszych będą prace na placu Jana Pawła II, które mają się rozpocząć już wiosną. Prezes MPK zapewnia, że remont będzie przeprowadzany tak, żeby powodował jak najmniej utrudnień.

– W tej chwili jesteśmy na etapie prac projektowych. Nie da się ukryć, że termin zakończenia będzie uzależniony od tego, co zastaniemy pod powierzchnią. Plac Jana Pawła, skrzyżowanie Hallera z Powstańców Śląskich – jesteśmy w różnych częściach Wrocławia. Będziemy też na skrzyżowaniu Jedności Narodowej z Nowowiejską. Bardzo nam zależy na tym, żebyśmy pokazali, że wszystkie torowiska, nie tylko te w centrum, są w obszarze naszych zainteresowań – podkreśla Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław.

Łącznie to 19 inwestycji na kwotę o wartości ponad 53 milionów złotych. W planach są także wymiany rozjazdów na skrzyżowaniu Podwale-Krupnicza-Sądowa i Powstańców Śląskich. Prace będą prowadzone także na placu Dominikańskim. Wszystko po to, żeby zredukować liczbę wykolejeń. Do tej pory było ich 85.

– Dla wszystkich miłośników wykolejeń, wiadomości nie są dobre. W nowym roku będzie ich coraz mniej, właśnie poprzez to, że będziemy konsekwentnie i stale podnosić nakłady na torowiska – dodaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W przyszłym roku MPK planuje także zakup ponad 40 nowych tramwajów. Wszystkie mają być klimatyzowane.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy