„Tosca” w najlepszej obsadzie w Operze Wrocławskiej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

To była radykalna sztuka, napisana dla największej aktorki swoich czasów – Sary Bernhardt – i opowiada o tym, jak reżim napoleoński chciał wprowadzić hasła rewolucji francuskiej, czyli równość, braterstwo i wolność i do jakiego stopnia państwo kościelne się temu opierało. Ta republika rzymska, która trwała tylko rok, a „Tosca” się dzieje na przełomie upadku jednego reżimu i wprowadzenia drugiego, papieskiego – mówi Michael Gieleta, reżyser.

Ze względu na sytuację polityczną w kraju i na świecie, „Tosca” zdaje się opowiadać sytuację bardzo aktualną, a co za tym idzie, wciągając widza bardziej niż opowieść, której nie można odnieść do rzeczywistości.

Wydaje mi się, że w dobie „me too”, w dobie – szczególnie w Polsce, ale to obserwuję jako Brytyjczyk – widząc debatę, do jakiego stopnia kościół powinien być zaangażowany w politykę, do jakiego stopnia państwo powinno być świeckie, cały konflikt wewnętrzny, nie dotyczący miłości i romansu, tylko sytuacji politycznej w „Tosce” wydaje mi się, że nabrał znaczenia, które nie byłoby 20 lat temu – mówi Michael Gieleta, reżyser.

Najważniejsza w tym wszystkim jest sytuacja polityczna, która w zależności od kontekstu, nabiera nowych znaczeń.

Dzisiaj my wszyscy generalnie zgadzamy się z ideałami rewolucji francuskiej. Nie mówię o formie, w której została przeprowadzona, ale o tym, że naprawdę jesteśmy równi i liberalizm i demokracja, które zawdzięczamy rewolucji francuskiej jest motywem przewodnim naszego świata. A drugim aspektem jest to, że dwie centralne postaci, najsłynniejszy malarz swojej epoki i najsłynniejsza diwa swojej epoki, padają ofiarami totalitarnego systemu, który oparty jest na zabijaniu oponentów u wrót Watykanu w imieniu państwa kościelnego – mówi Michael Gieleta, reżyser.

W „Tosce” wystąpią światowe sławy, których obecność gwarantuje ciekawy odbiór.

Jestem bardzo szczęśliwy. Jestem pierwszy raz we Wrocławiu, w tym wspaniałym teatrze. Gramy z moimi wspaniałymi kolegami piękną i znaną operę „Tosce” pod batutą maestro Basema Akiki. Mamy nadzieje, że publiczności będzie się podobać – mówi Giorgio Sturua.

Premiera „Tosci” odbędzie się 27 i 28 sierpnia w Operze Wrocławskiej.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy