Tradycja i Wyróżnienia – Święto Uniwersytetu Wrocławskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Podtrzymywanie tradycji jest ważnym elementem uniwersyteckiego porządku. Z tej okazji 15 listopada odbyło się Święto Uniwersytetu, w trakcie którego wręczono liczne nagrody oraz odznaczenia państwowe i resortowe.

– 15 listopada to data podwójnie symboliczna dla Uniwersytetu. Tego dnia w 1702 roku swoją działalność rozpoczęła Akademia Leopoldyńska, a 15 listopada 1945 roku odbył się pierwszy wykład profesora Idaszewskiego, inaugurujący pierwszy powojenny rok akademicki we Wrocławiu. Rano złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem, który przypomina nam, do czego prowadzi wojna, nienawiść i zło. Mord polskich profesorów na Wzgórzach Wuleckich w lipcu 1941 roku to jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii polskiej nauki. Hitlerowcy rozstrzelali wtedy wykładowców Uniwersytetu Jana Kazimierza, Politechniki Lwowskiej oraz ich krewnych i przyjaciół – powiedział prof. Robert Olkiewicz, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

-To święto jest nie tylko hołdem dla przeszłości, ale również okazją do docenienia pracy, osiągnięć naukowych oraz zaangażowania studentów, profesorów i pracowników administracyjnych – dodał prof. Olkiewicz.

Medal za długoletnią służbę jest dla mnie niezwykłym wyróżnieniem, takim ukoronowaniem pracy, którą wkładałam w swoje codzienne obowiązki. Jest to bardzo miłe wyróżnienie i cieszę się, że mogłam odebrać ten medal – powiedziała Izabela Baron-Grygar z Biblioteki Uniwersyteckiej.

– Złoty medal to nagroda, którą otrzymuje się nie bez powodu. Wymaga nie tylko spełniania obowiązków, ale również dodatkowego zaangażowania. Przez lata przyniosłem Uniwersytetowi liczne korzyści – zdobyłem wiele grantów i wypromowałem wielu absolwentów na różnych etapach studiów, w tym doktorantów. To mój pierwszy medal tego typu – komentuje prof. dr hab. Bogusław Pawłowski, kierownik Zakładu Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Jestem zaszczycona otrzymaniem srebrnego medalu za długoletnią służbę. Takie chwile są bardzo wzruszające. Jestem niezwykle szczęśliwa i dziękuję – mówi Magdalena Radziszewska-Kruk z Biblioteki Uniwersyteckiej.

Zobacz również

Dolny Śląsk to kraina tajemnic i zabytków. Zarząd województwa chce przeznaczyć miliony na renowację tych drugich, ale patrząc na bogactwo naszego regionu, to wciąż kropla w morzu potrzeb i włodarze województwa tego nie ukrywają.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy