Tramwaj na Popowice coraz bliżej

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Tramwaj na Popowice coraz bliżej. Na ul. Długiej we Wrocławiu trwają pracę, już za dwa lata pojadą tutaj niebieskie, wrocławskie tramwaje. Została podpisana umowa na realizację drugiego etapu tej inwestycji.

– Nowy tramwaj, ponad 3 km torowiska, ale nie tylko, bo to też przebudowa 10 skrzyżowań, budowa nowych dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Rzeczywiście jest to jedna z największych inwestycji w powojennym Wrocławiu – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W ramach drugiego etapu wybudowane zostaną odcinki trasy tramwajowej od ul. Dmowskiego/Jagiełły do Młodych Techników oraz od Starogroblowej do Milenijnej. Ta inwestycja to nie tylko tramwaj. W ramach zadania zostanie przebudowanych ponad tysiąc metrów ulic, a także aż dziesięć skrzyżowań m.in. Jagiełły i Dmowskiego oraz Popowickiej i Milenijnej.

– Ta inwestycja jest trudna logistycznie ze względu na duże natężenie ruchu w tej okolicy. Przede wszystkim przebudowa ważnych skrzyżowań ul Milenijnej z Popowicką, gdzie przebudowujemy układ torowy – mówi Paweł Sarnacki, generalny wykonawca firma ProTra Building.

Trasa tramwajowa na Popowice będzie stanowiła alternatywę dla osi ulicy Legnickiej, gdzie W ciągu godziny przejeżdża tam 80 tramwajów. Na trasie będzie osiem nowych przystanków tramwajowych w tym dwa węzły przesiadkowe z koleją: przy stacji Popowice oraz przy nowo budowanym przystanku Szczepin przy ul. Długiej, gdzie przebudowywany jest teraz wiadukt.

– Przebudowywany jest wiadukt kolejowy nad ulicą Długą. Zostanie on przebudowany do trzech przęseł, co pozwoli nam swobodnie przeprowadzić dwie nitki jezdni oraz torowisko. W okolicach powstanie także nowy przystanek kolejowy Wrocław-Szczepin – mówi Michał Kulicki, wrocławskie inwestycje.

Nowa linia na Popowice zaplanowana jest od skrzyżowania ulic Dmowskiego, Jagiełły i Mieszczańskiej przez most Dmowskiego, Długą, Starogroblową i Popowicką do skrzyżowania z Milenijną i Pilczycką. Mieszkańcy czekają na nowy tramwaj. Tramwaj na Popowice na obecną chwilę kosztuje ponad 220 milionów złotych. Zakończenie budowy jest planowane w 2022 roku.