Tramwaje wracają w końcu na Kozanów, nie pojadą jednak do Leśnicy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
2 kwietnia tramwaje powrócą w końcu na Kozanów, będzie też można dojechać do Tarczyński Arena. Jednocześnie na parę tygodni zostanie wstrzymany ruch tramwajowy do Leśnicy. Ma to związek z kolejnym etapem budowy linii tramwajowej na Popowice oraz z przebudową ul. Kosmonautów.

Na tę informację mieszkańcy Kozanowa czekali od kilku miesięcy. Zakończyły się prace na skrzyżowaniu ul. Milenijnej i Popowickiej, a to oznacza, że wracają tramwaje. Natomiast kursy okresowej linii autobusowej 731 zostaną zlikwidowane.

Aby przywrócić tramwaj na Kozanów musieliśmy jeszcze przebudować skrzyżowanie ulic Milenijnej i Popowickiej, tam mieliśmy dosyć spory zakres prac. Oprócz samej zmiany geometrii na skrzyżowaniu – drogowej i tramwajowej – gdzie m.in. powstał drugi pas lewoskrętu z ul. Milenijnej jadąc od mostu Milenijnego w kierunku ul. Popowickiej. Jak również wybudowaliśmy nowe fragmenty torowiska z ul. Popowickiej w kierunku Kozanowa i w ul. Milenijną, dalej w kierunku ul. Lotniczej i Legnickiej. Mieliśmy tam do przebudowy także kompleksowo wszystkie instalacje i sieci podziemne, m.in. dwa potężne kolektory tłoczne, kanalizacyjne, którymi prowadzonych jest 70% ścieków z całego Wrocławia, więc to było dosyć spore wyzwanie i stąd potrzebowaliśmy na to aż tyle czasu – mówi Michał Kulicki, kierownik projektu, Wrocławskie Inwestycje.

Tak, słyszałam o tym, dla mnie to bardzo dobrze.

Bardzo się cieszę, bo nie będę musiała się przesiadać. Brakowało tego połączenia.

Jest w tej chwili utrudnienie, ale pewnie później będę zadowolona – mówią mieszkańcy Wrocławia.

W weekend rozpocznie się budowa prawoskrętu z ul. Milenijnej w ul. Lotniczą i lewoskrętu z ul. Lotniczej w ul. Milenijną. To bardzo ważny etap w budowie tramwaju przez Popowice. Pozwoli to w przyszłości pojechać tramwajem z Popowic w kierunku Leśnicy i odciąży ulicę Legnicką. Prace będą prowadzone na czynnym skrzyżowaniu z miejscowymi utrudnieniami. Planowany czas wykonania robót pierwszego etapu to 6 tygodni. Przez ten okres zamknięcia pojawi się autobus zastępczy linii 110.

Samo zadanie zostało zaprojektowane w ten sposób, żeby uciążliwości dla mieszkańców były jak najmniejsze. Nowe torowisko powstaje zupełnie obok jezdni, jest ono już prawie gotowe. Ten okres, który teraz będzie potrzebny to jest okres na włączenie go do istniejącej infrastruktury zarówno jeśli chodzi o torowisko jak i o sieci, w tym sieć trakcyjną – mówi Wojciech Kaim, kierownik projektu, Wrocławskie Inwestycje.

Przebudowa ul. Kosmonautów związana jest z powstaniem Osi Zachodniej, nowej drogi łączącej tę ulicę z obwodnicą Leśnicy.

Bardzo ważne jest to, że udało nam się skoordynować dwie inwestycje i tutaj w porozumieniu działają kierownicy projektu tak, aby w jednym terminie, w trakcie jednego zamknięcia można było przeprowadzić jak najwięcej prac, dotyczących dwóch inwestycji, ale w jednym miejscu. To bardzo ważne, aby tak planować proces budowlany, aby na koniec w krótkim terminie, niespełna 6 tygodni zrealizować bardzo istotne elementy infrastrukturalne dla komunikacji zbiorowej – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Zakończenie prac przy Osi Zachodniej i otwarcie drogi planowane jest na trzeci kwartał 2023 roku.

Zobacz również

W polskim społeczeństwie nadal dość mocno żyje tradycja „zastaw się, a postaw się”. Szczególnie po rodzinnych imprezach lub świętach, jedzenia na stole jest po prostu za dużo. Aby ograniczyć marnowanie żywności i nauczyć dzielenia się tym co mamy, we Wrocławiu i innych miastach Polski powstają tak zwane lodówki społeczne.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy