Transformacja energetyczna. Współpraca Polski i Niemiec

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Aby transformacja energetyczna była możliwa i efektywna, potrzebna jest współpraca, także międzynarodowa. Na IX Kongresie Energetycznym Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych rozmawiano takiej współpracy na linii Polska-Niemcy.

– Rozmawialiśmy o współpracy transgranicznej, o współpracy Dolnego Śląska, Saksonii, o współpracy przedsiębiorców i instytucji. Albowiem ta transformacja energetyczna, która następuje i następowała wcześniej w Saksonii, dzisiaj ma miejsce na naszym terenie. Dzisiaj też patrzymy i bierzemy dobre praktyki pod uwagę. Korzystamy z tych wzorów. Korzystamy z doświadczeń, aby nasz wspólny region dynamicznie mógł się rozwijać, aby był to zrównoważony rozwój. I takie kongresy jak dzisiejszy, dziewiąty już Kongres Energetyczny, są doskonałą platformą wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów i określenia strategii na przyszłość – mówi Hubert Papaj, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Najważniejszy jest dialog, ale są już konkretne pomysły.

– Musimy przede wszystkim rozpoczynać dialog o koncepcjach, ale też o krokach konkretnych. I jednym z takich konkretnych kroków byłoby np. ustalić warunki, żeby móc osiągnąć dostawy ciepła do miasta Görlitz, Zgorzelca – mówi Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

– Naszym właścicielem jest samorząd województwa dolnośląskiego i umożliwia nam to realizację wielu projektów. Ostatnio np. realizowaliśmy duży projekt „Wirtschaftsförderung Sachsen”. To jest Agencja Wspierania Gospodarki Saksonii, podczas którego przez trzy lata organizowaliśmy giełdy B2B, konferencje oraz analizowaliśmy potrzeby przedsiębiorców po stronie niemieckiej oraz po stronie polskiej – mówi Hubert Papaj, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

– Tutaj mamy innowacje, mamy uniwersytety, mamy współpracę ugruntowaną w obszary polsko-niemieckie i być może na przykład nowy instytut da nam nowe pomysły. Ale oczywiście to są firmy polsko-niemieckie i mają ogromne szanse, w tym obszarze – mówi Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

16 listopada w Karpaczu odbędzie się 30. edycja giełdy B2B – polsko-niemiecko-czeskie forum kooperacji firm.

Zobacz również

Wrocławscy radni pierwszej kadencji mieli „urządzać Wrocław na nowo”. Jednak nie tylko o samorządowcach jest książka… „Urządzamy Wrocław na nowo”. To historia Wrocławia od środka, którą warto by poznał każdy.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy