Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór. Co się dzieje na budowie?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dużo się dzieje na budowie Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór. Inwestycja ta została podzielona na trzy etapy. Aktualnie wykonawca pracuje intensywnie wzdłuż ul. Strzegomskiej, tam jest obecnie układane torowisko. Trwają także prace wzdłuż ul. Rogowskiej. Tutaj z kolei pracownicy układają sieci podziemne w kierunku przyszłej pętli autobusowo-tramwajowej, która ma powstać na Nowym Dworze. Cała ta inwestycja ma być zakończona do 2023 roku.

W tej chwili trwają roboty podziemne, budujemy nową kanalizację. Całe osiedle Nowy Dwór od tej strony jest drenowane, dlatego że jest tutaj fatalny grunt. W związku z tym przebudowujemy też na dużej głębokości instalację drenażową, oprócz tego standartowe instalacje gazowe, elektryczne i całe pozostałe wyposażenie. Na powierzchni jezdni w niektórych miejscach widać już krawężniki, za chwilę pojawi się podbudowa, a następnie torowisko, które będzie w środku ulicy Rogowskiej – mówi Wojciech Kaim, kierownik projektu, Wrocławskie Inwestycje.

Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór będzie liczyła 7 km. Pierwszy jej fragment – od pl. Orląt Lwowskich do Parku Przemysłowego – został oddany do użytku w czerwcu 2021 roku. Już od roku mieszkańcy mogą z niego korzystać.

Można powiedzieć, że drugi odcinek jest w ul. Strzegomskiej, gdzie torowisko jest wydzielone, w środku autobusy i tramwaje będą jechać poza ruchem komunikacyjnym. Tam w tej chwili trwają intensywne prace na powierzchni. Ostatnie elementy sieci podziemnej zostały nam w rejonie skrzyżowania z ul. Rogowską – mówi Wojciech Kaim.

W ramach tej inwestycji przy ul. Strzegomskiej za ponad 6 mln zł powstała stacja prostownikowa. 

Zadaniem stacji prostownikowej jest taki zwykły prąd, który jest w sieci, instalacjach przerobić na prąd stały, który służy do zasilania tramwajów, tak aby nie było spadków napięcia na trasie. Z uwagi na długość tej trasy musiała powstać nowa taka stacja – mówi Wojciech Kaim, kierownik projektu, Wrocławskie Inwestycje.

Trzeci etap budowy TAT na Nowy Dwór to także pętla autobusowo-tramwajowa, która będzie punktem przesiadkowym. Powstaną tam parkingi park & ride, gdzie będzie można zostawić samochód i przesiąść się na pociąg.

Mieszkańcy nie tylko Nowego Dworu, ale ościennych osiedli, Złotnik, Żernik, będą mogli korzystać bezpośrednio z wydzielonej trasy autobusowo-tramwajowej, która sprawi, że samym tramwajem z ul. Rogowskiej do centrum dostaniemy się mniej więcej w 20 min – mówi Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Nowa trasa ułatwi podróżowanie po mieście i rozładuje ruch wzdłuż ul. Legnickiej i u. Strzegomskiej.

W ramach tej inwestycji powstają też ścieżki rowerowe, czyli jeżeli nie będziemy mieli ochoty pojechać tramwajem, autobusem czy samochodem to do centrum bezkolizyjnie będzie można pojechać wydzieloną ścieżką rowerową to również duży atrybut tego rozwiązania – mówi Bartosz Nowak.

Koszt budowy całej trasy na Nowy Dwór wynosi  400 mln zł.

Planujemy w przyszłym roku, w wakacje zakończyć wszystkie prace i chcemy, żeby tramwaj do pętli na Nowym Dworze w tym czasie już pojechał – mówi Wojciech Kaim.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy