Trasa komunikacji zbiorowej na Jagodno. Podpisano umowę na budowę

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Miasto podpisało umowę na budowę trasy komunikacji zbiorowej na Jagodno. W ramach tego zadania powstanie ponad 2,5 km nowej drogi, która zostanie przeznaczona dla autobusów komunikacji miejskiej. Wykonawca będzie miał na realizację tego zadania dwa lata.

Trasa powstanie w rezerwie gruntowej na odcinku od skrzyżowania ul. Bardzkiej z Armii Krajowej do ul. Kajdasza, gdzie też planowo powstanie pętla autobusowa i parking „Parkuj i jedź”, który pomieści 60 samochodów.

Co ważne trasa będzie tak przygotowana, będzie miała takie właściwości jeśli chodzi o podłoże, że docelowo będzie można tutaj także puścić tramwaj. Na razie, póki co, będą tędy jeździły tylko i wyłącznie autobusy, które dzięki temu wyseparowanemu korytarzowi będą mogły pokonać tę trasę do dworca w kilkanaście minut – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Prace rozpoczynamy od projektowania, od wykonania projektów wykonawczych. Ten proces zajmie nam parę miesięcy. Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się rozpocząć pierwszy odcinek, całość prac podzielimy na trzy odcinki. Pierwszy odcinek będzie od ulicy Świeradowskiej do wiaduktu kolejowego, drugi odcinek od wiaduktu kolejowego do pętli przy ul. Kajdasza i ostatnią częścią będzie pętla przy ul. Kajdasza – mówi Piotr Ekiert, Pro-Tra Building Sp. z o.o.

W ramach tej inwestycji między innymi zostaną przebudowane skrzyżowania i pojawi się 16 peronów autobusowo-tramwajowych.

Projektowaliśmy linię tramwajową, bo tak się zaczął nasz kontrakt. Później okazało się, że ze względu na problemy, które są związane z linią kolejową, trzeba było dokonać zmian, jakoś to rozwiązać. Cała geometria i niweleta, czyli rozwiązania wysokościowe zostały z trasy tramwajowej. Konstrukcyjnie zrobiliśmy przekrój taki, jak się robi torowiska, czyli płyta żelbetowa do której docelowo mają być przykręcone szyny, natomiast tę wysokość szyn wypełniamy warstwami bitumicznymi, po to, żeby później można było je sfrezować, zdjąć i przykręcić szyny oraz wypełnić jeszcze raz – mówi Marek Suchy, Biuro Projektów Dróg i Mostów BBKS-PROJEKT Sp. z o.o.

Żeby tę zrewitalizowaną linię kolejową nr 285 można było przeciąć z torami tramwajowymi potrzebne są specjalne regulacje. Gdyby one były, to byśmy z nich skorzystali. Jest to zupełnie oczywiste. Na razie nie ma, ale liczę na to, że one się z czasem pojawią – mówi Jacek Sutryk.

Koszt budowy trasy komunikacji zbiorowej na Jagodno to 42 mln zł. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy