Wrocław Maraton Team to grupa dla biegaczy, którzy wspólnie chcą przygotowywać się do startów. Otwarte treningi biegowe odbywają się we Wrocławiu na terenie Stadionu Olimpijskiego oraz w Parku Grabiszyńskim.
– Przez pierwszy miesiąc staramy się wprowadzić wszystkich uczestników w podstawy. Zaczynamy od pokazania prawidłowej rozgrzewki. Ustalamy poziom zaawansowania – mówi Paweł Szwed z Młodzieżowego Centrum Sportu we Wrocławiu.
Trening biegowy przed półmaratonem wrocławskim
Inną inicjatywą jest #zrobznamipolowke, która dotyczy półmaratonu we Wrocławiu. Zaangażowani są w nią wrocławscy działacze.
– Bardzo ciekawa akcja, która integruje wrocławskie społeczeństwo, nie tylko to sportowe, ale również biznesowe. Wspólne męki i emocje zawsze zbliżają – tłumaczy Łukasz Tobys, prezes Gwardii Wrocław, który jest zaangażowany w akcję.
Na trasach można zauważyć coraz więcej biegaczy. Jak mieszkańcy Wrocławia będą przygotowywać się do tegorocznych startów?
Przede wszystkim będą biegać regularnie, część z nich w grupach Wrocław Marathon Team. W tym roku celem są:
- Półmaraton Ślężański,
- Nocny Wrocław Półmaraton,
- Wrocław Maraton.
Niektórzy dopiero zaczynają, więc czekają na swoje starty.
Najważniejsze zasady udanego treningu biegowego
Za oknem coraz lepsza pogoda, więc to dobra okazja, żeby zacząć biegać. Należy jednak pamiętać, że nie można ubrać się zbyt ciepło. Co jest najważniejsze na początek?
– Przede wszystkim systematyczność i to, żeby poderwać się z kanapy i ruszyć. Nie dać się przede wszystkim, to jest najważniejsze. Na początek proponuję po porstu biec przez dwie lub trzy minutki, a później odpocząć marszem chwilę i od nowa bieg – wyjaśnia Katarzyna Wróbel z Młodzieżowego Centrum Sportu we Wrocławiu.
– Początki biegania naprawdę są dość trudne. Może nie zawsze jest to przyjemne, bo to jednak trudny sport, ale uwierzcie mi, wytrzymajcie ten ból, przetrenujcie parę dni, a potem zobaczycie, że to się stanie czystą przyjemnością i nie będzie potrafili bez tego żyć – dodaje Marcin Lewandowski, lekkoatleta i brązowy medalista mistrzostw świata w biegu na 1500 metrów.
Żeby uniknąć kontuzji przed biegiem należy się dobrze rozgrzać. Po skończonym treningu warto pamiętać o rozciąganiu.
– Sprawdzamy siebie i to, jak się czujemy. Krótsze dystanse pomagają nam w przygotowaniu do maratonu, bo nie tylko kilometry są ważne. Znaczenia mają także szybkość i siła – mówi Wanda Panfil, mistrzyni świata w biegu maratońskim w Tokio w 1991 roku.
Na początek nieważne są jednak pokonane kilometry, a same chęci.