Trwa budowa Osi Zachodniej Wrocławia. Zakończenie prac w 2023 roku?

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Budowa Osi Zachodniej to jedna z kluczowych inwestycji dla Wrocławia, która ma za zadanie rozwiązać odwieczny problem korków na drodze krajowej nr 94 w kierunku Leśnicy. Aktualnie w ramach tej inwestycji trwa przebudowa ul. Kosmonautów. Wykonawca w pierwszej kolejności przebuduje tutaj torowisko. W tej chwili układane są nowe szyny, a także powstają nowe przystanki. Między innymi pojawi się tutaj nowa pętla autobusowa, która zostanie przeniesiona z ul. Grabowej.

Dzieje się dużo. Obecnie realizujemy budowę nowego torowiska, na tym skupiamy praktycznie wszystkie nasze siły i środki. Mamy dość zaawansowane te prace. Już mamy ułożone warstwy ziemne pod całym torowiskiem, montujemy już zboku elementy nawierzchni torowiska i tak samo elementy trakcji tramwajowej są już na ukończeniu. Jeszcze dużo przed nami, liczymy na to, że pogoda będzie łaskawa i uda nam się zgodnie z planem zrealizować ten pierwszy najważniejszy etap przebudowy ulicy Kosmonautów – relacjonuje Piotr Wilkosz, Bickhardt Bau Polska Sp. z o.o.

Po tym najważniejszym pierwszym etapie przełożymy ruch tramwajowy na nowe torowisko i zabierzemy się za wykonanie jezdni południowej, która będzie w miejscu istniejącego obecnie po prawej stronie torowiska – tłumaczy Piotr Wilkosz.

Cała nasza inwestycja jest podzielona na dwa zadania. Pierwsze to jest właśnie ulica Kosmonautów podzielona na trzy etapy oraz budowa całkowicie nowego odcinka Alei Stabłowickiej do obwodnicy Leśnicy – mówi Piotr Wilkosz, Bickhardt Bau Polska Sp. z o.o.

Będą dwie jezdnie w obu kierunkach po jednej jezdni. Także na pewno będzie ułatwienie dla kierowców jadących w kierunku ul. Fieldorfa – zaznacza Piotr Wilkosz, Bickhardt Bau Polska Sp. z o.o.

Jest już także praktycznie wybudowana nowa pętla autobusowa, która będzie przeniesiona z ul. Grabowej oraz budowane są nowe przystanki tramwajowe – dodaje Piotr Wilkosz.

Tempo tych prac jest imponujące. Mniej więcej kilkadziesiąt jednostek sprzętu, czyli koparki, ładowarki, można powiedzieć tańczy tam na budowie po to, aby wykonawca mógł w terminie zrealizować to zadanie. Trasa jest długa, stąd mamy też kilka frontów – zaznacza Bartosz Nowak, Wrocławskie Inwestycje.

Nowym torowiskiem pierwsze tramwaje pojadą wiosną 2022 roku. W ramach kolejnych etapów zostanie także wybudowana nowa jezdnia dwupasmowa. Jest szansa, że odetchną kierowcy, bo ruch w kierunku Leśnicy będzie płynniejszy. 

Wszyscy kierowcy, którzy będą chcieli kontynuować trasę już poza Wrocław drogą krajową 94 będą jechali już obwodnicą Leśnicy. Tam powstanie wielkie skrzyżowanie, które sprawi, że będzie można pojechać właśnie albo nową drogą, albo kontynuować starą, ale to pewnie tylko lokalni mieszkańcy będą z tego korzystać. Bo cały tranzyt jadący na zachód naszego miasta będzie już korzystał z obwodnicy – dodaje Bartosz Nowak.

Zakończenie inwestycji planowane jest w 2023 roku. Koszt inwestycji – ponad 180 mln zł.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy