Trwa budowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzeptowie. Wmurowano kamień węgielny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
To największa inwestycja gminna i jedna z największych inwestycji oświatowych w regionie - w gminie Kąty Wrocławskie w miejscowości Krzeptów powstaje Zespół Szkolno-Przedszkolny. W placówce będzie się uczyć 650 uczniów i 150 przedszkolaków. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, placówka powinna być gotowa do 1 września 2024 roku.

-Inwestycja warta blisko 54 mln złotych. Sytuacja się skomplikowała w ostatnich latach, zwłaszcza w ostatnich dwóch, jeśli chodzi o sytuację rynkową, stąd też ta inwestycja tyle kosztuje. Pierwotnie było o wiele mniej planowane. Jeżeli chodzi o historię inwestycyjną to  już kilka lat temu została kupiona przez gminę Kąty Wrocławskie działka pod tę inwestycję. Poprzednie władze gminy obserwując tę dynamikę rozwoju w tej części gminy, podjęły taką decyzję, że w tym miejscu musi powstać Zespół Szkolno-Przedszkolny, który będzie obsługiwał tę część gminy w zakresie oświaty. Mamy za sobą uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i aktu erekcyjnego pod budowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krzeptowie – mówi Julian Żygadło, Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.

-Inwestycja bardzo ważna, wyczekiwana przez lata przez mieszkańców, dyskutowana przez lata, ponieważ musimy zapewnić obowiązek szkolny dzieciom, a w tym momencie mamy bardzo duży tłok w placówkach oświatowych, szczególnie tutaj w Smolcu – lekcje zmianowe, niezadowolenie rodziców, więc wychodzimy naprzeciw mieszkańcom, budując ten obiekt – mówi Anna Skórczak, przewodnicząca Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich.

-To dowodzi mądrości lokalnej społeczności i szczególnie włodarzy, dlatego że to jest inwestycja, a nie koszt. To jest zainwestowanie w lepszą przyszłość dzieci, ale też dowodzi odwagi, bo czasy mamy trudne, czasy niepewne, mamy wojnę na Ukrainie ze wszystkimi ekonomicznymi konsekwencjami. To jest inwestycja na 54 miliony, ale trzeba się poważnie liczyć z tym i pan burmistrz to wie, że być może na przestrzeni roku, dwóch, bo tak ta inwestycja jest liczona, to i owo trzeba będzie dołożyć – mówi Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

-Dynamiczny rozwój gminy po prostu generuje duże potrzeby tego typu inwestycji. Głównie inwestycji oświatowych przez napływ dużej liczby ludności w młodym wieku. Wsłuchujemy się też w potrzeby, głos mieszkańców i chcemy stworzyć jak najlepsze warunki dla naszych dzieci – mówi Anna Skórczak, przewodnicząca Rady Miejskiej w Kątach Wrocławskich.

-Jest to placówka zdecydowanie niezbędna i ten termin 1 września 2024 roku to jest absolutny ostatni możliwy termin, kiedy można otworzyć tę placówkę, biorąc pod uwagę napływ mieszkańców i tych potrzeb, które w zakresie oświaty, gmina musi realizować wobec społeczności lokalnej – mówi Julian Żygadło, Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.

-To jest inwestycja, która będzie służyć nie tylko dzieciom i młodzieży, ale i będzie służyć lokalnej społeczności. Będą laboratoria z prawdziwego zdarzenia, przestrzenie, gdzie mogą się odbywać spotkania, wydarzenia artystyczne, jest hala sportowa. Co więcej, jesteśmy na takiej wielkiej, dużej działce, gdzie, gdyby na to przyszło to za kilka lat, to będzie można to i owo dobudować. Jeśli się okaże, że Kąty będą się rozwijać, a będą się rozwijać na pewno, i w Krzeptowie osiedli się znowu dużo młodych ludzi, to znaczy, że ta szkoła ma szansę rozwoju – mówi Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy