Trwa nabór do projektu „(Po)łączą nas góry”. O co w nim chodzi?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rusza projekt „Połączą nas góry”, który jest skierowany do osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Jego organizatorem jest fundacja „Ładne historie”, która już od kilku lat w ramach projektu „Łączą nas góry” organizuje dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i fizycznymi oraz dla ich bliskich rożnego rodzaju wycieczki integracyjne w góry. Jednak tym razem uczestnicy będą mieli okazje nie tylko skorzystać już z gotowych wycieczek, ale przetestować i wytyczyć swoje, nowe trasy, z których potem będą mogli korzystać inni.

„(Po)łączą nas góry” jest to projekt stanowiący rozwinięcie projektu „Łączą nas góry”. „Łączą nas góry” to była organizacja wycieczek . Projektowaliśmy te trasy, wybieraliśmy wszystko. Można powiedzieć, że te wycieczki były podane na talerzu. Natomiast teraz chcemy już na samym wstępie, na fazie projektowania nowych tras, żeby te osoby z niepełnosprawnościami były obecne, jak i również wolontariusze. Dzięki którym, tak naprawdę możemy zdobywać trudniejsze szczyty – mówi Daniel Gerus, projekt „Łączą nas góry”.

Jednym z głównych celów projektu „Łączą nas góry” i jego kontynuacji „(Po)łączą nas góry” jest przybliżenie górskiej turystyki osobom z niepełnosprawnościami, ich rodzinom i opiekunom. Jak zaznaczają organizatorzy, góry są świetną formą rehabilitacji. Do tej pory z takich wycieczek skorzystało kilkaset osób.

To były takie szczyty jak Ślęża, Wielka Sowa, Hala pod Szrenicą, Wysoki Kamień. Ale też takie proste, jak trasy właśnie w górach Izerskich, czyli płaskie, wyasfaltowane albo też trasy w Rudawach Janowickich. Dzięki pomocy wolontariuszy zdobywaliśmy te szlaki. Luźna atmosfera, jeśli to było możliwe to robiliśmy ognisko, pieczenie kiełbasek, piknik i schodziliśmy w dół – dodaje Daniel Gerus.

„(Po)łączą nas góry” będzie takim kolejnym krokiem, który będzie służył wytyczeniu, wyznaczeniu i inwentaryzacji nowych tras w Sudetach, takich dostępnych dla osób z różnymi dysfunkcjami ruchu. Więc zadaniem tego projektu i tym, co w tym roku będzie się w nim działo jest to, że już wiosną wyruszymy z naszymi specjalistami, wolontariuszami i osobami z niepełnosprawnościami w Sudety i będziemy wyznaczać trasy dostępne do korzystania przez osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi – mówi Sylwia Świerczyńska, koordynatorka projektu „Połączą nas góry”.

Na tym etapie do projektu „(Po)łączą nas góry” zgłosiło się już ponad 30 wolontariuszy. Aktualnie też trwa nabór uczestników.

 – Ten najbardziej aktywny obszar naszego działania, czyli wytyczenia tras jest przewidziany od kwietnia do września tego roku. Mamy w planie wyznaczenie, opisanie i przygotowanie 15 takich tras. One później zostaną przedstawione w formie bardzo przestępnej na stronie internetowej, która powstanie dopiero w 2023 roku – dodaje Sylwia Świerczyńska.

– Przez te 3 lata przekonaliśmy się, że w Polsce jest dużo ciekawych inicjatyw. Nie koniecznie są to zawsze góry, ale też takie, które rozwijają turystykę właśnie osób z niepełnosprawnościami. Dzięki realizacji tego projektu „(Po)łączą nas góry” chcielibyśmy te organizacje wyszukać, poznać, spotykać się z nimi regularnie, odwiedzać się nawzajem. Więc będziemy też tworzyć taką ogólnopolską sieć – mówi Maria Zięba, fundacja „Ładne historie”.

Więcej informacji informacji na temat projektu i działalności fundacji można znaleźć na stronie ladnehistorie.pl.