Trwa nabór wniosków o świadczenie 300+. Jak złożyć?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jest wsparciem dla wielu rodzin przygotowujących się do nowego roku szkolnego. „Dobry Start”, bo o nim mowa, to nie tylko nazwa programu, ale także ogromna ulga w budżecie domowym.

Są to pieniądze w wysokości 300 złotych na każde dziecko, właśnie z przeznaczeniem na co? Na wyprawkę szkolną – tak jak nazwa sugeruje. Czyli raz w roku składają wniosek do ZUS. Składają, to może źle powiedziane, bo ten wniosek trzeba do nas po prostu wysłać online. Nie można go wydrukować. Nie można go przynieść. Trzeba go do nas wysłać drogą elektroniczną – mówi Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu.

Kanałów dostarczenia dokumentów jest kilka. Można to zrobić za pomocą aplikacji mZUS, przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Zwykle tak jest, że gdy rusza program, i tak też było w tym roku, to my mamy najwięcej wniosków. Proszę zobaczyć, dzisiaj mamy dopiero początek miesiąca, czyli ten program wystartował, a my już mamy prawie 700 tysięcy wniosków w ZUS o wyprawkę szkolną. W ubiegłym roku przyjęliśmy 3,3 mln, więc te 700 tysięcy, to na tak krótki okres czasu, to jest bardzo dużo – mówi Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu.

Świadczenie przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, ale jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat, bez względu na wysokość zarobków, jakie osiągają rodzice.

To bardzo pomocne jest dla uczniów i dla rodziców, którzy mają małe dochody. Dotychczas jak nie było tego „300+”, to była bieda i nie było za co kupić dzieciom nawet zeszytów. Mam tu wnuka, który teraz idzie do ósmej klasy i takie wsparcie bierze.

Teraz idzie do zerówki starsza córka.

Ale czy w przyszłości ma pani zamiar korzystać i czy pani zdaniem, to jest potrzebny program, przydatny?

Myślę, że na pewno jest taki, który wspomoże.

-Na zeszyty, na długopisy, na jakieś kredki, mazaki, takie najpotrzebniejsze rzeczy. 300 złotych, to jest dużo za mało. 

Zależy, co tak naprawdę rodzic wybierze, ale uważam żeby taką pełną wyprawkę zrobić u nas w sklepie, to właśnie będzie bliżej 300 złotych. Wiadomo, że możemy też wydać więcej i mniej, ale taka podstawa, to spokojnie możemy zmieścić się w tej kwocie – mówi Ewa Marcyniak, kierowniczka sklepu KOH-I-NOOR HARDTMUTH we Wrocławiu.

Program „Dobry Start” dopiero się rozpoczął, ale jak podkreślają sprzedawcy, warto tych spraw nie zostawiać na ostatnią chwilę.

Zazwyczaj lepiej zrobić sobie taką wyprawkę szkolną szybciej, bo tak, jak jest z zakupami przedświątecznymi, tak? Każdy zostawia na ostatnią chwilę, to wtedy trzeba też godzić się na to, że trzeba czekać w kolejce, jest też mniejszy wybór no i też nie ma tych już promocji – mówi Ewa Marcyniak, kierowniczka sklepu KOH-I-NOOR HARDTMUTH we Wrocławiu.

Nabór wniosków na świadczenie trwa do 30 listopada. Jak podkreśla rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Iwona Kowalska-Matis, poprawnie wypełniony wniosek złożony do końca sierpnia, zapewni wypłatę świadczenia najpóźniej do 30 września.