Wrocławskie przedszkole „Sowia Akademia”. Tu dzieci – już najmłodsze, nawet trzylatki – uczone są metody uważności od trzech lat. To dla nauczycieli bardzo ważne.
- – Wydaje nam się, że poza wiedzą ogólną i uczenia podstawowych rzeczy ważne, uspołeczniania dzieci równie ważne jest zadbanie o aspekty psychiczne. Chcemy, żeby dzieci z uważnością podchodziły do czynności, uczyły się oddechu. Ale uważność to również praktykowanie wdzięczności, życzliwości co się przekłada na naszą współpracę z rodzicami i z kadrą – mówi Agata Frońska, dyrektorka Przedszkola „Sowia Akademia”.
Grupa Borsuków jest wyjątkowo liczna. To 25-cioro energicznych czterolatków. Poprowadzenie dla nich lekcji uważności wymaga od trenerki wiedzy, skupienia i dużej dawki wytrzymałości fizycznej.
- – Uczymy dzieci odporności psychicznej, zapoznajemy je z emocjami i wyposażamy w umiejętności, żeby umiały radzić sobie w sytuacjach stresujących – mówi Paulina Brodzka, pedagożka specjalna, trenerka uważności.
Dzieci uczą się życzliwości, skupienia, oddechu, ale to wszystko jest połączone z aktywnością fizyczną, zabawą i rozwijaniem zmysłów. Dzieci smakują, dotykają i wąchają…
- – Jak pachniało? Ostatni miętą…a pierwszy cytryną i jak się pomieszali, to cynamonem – mówią dzieci.
Metoda uważności dobra jest w każdym wieku – i dla dorosłych i dla dzieci w szkole i dla najmłodszych.
— Mimo że są to maluchy to uczymy ich tego, jak sobie radzić z emocjami, ze stresem, jak wydłużyć czas reakcji, żeby nie było akcja-reakcja, tylko pauza -i ja mam wybór, ja decyduję jak mam się zachować i uczymy tego 2,5-3-latki w przedszkolach – mówi Katarzyna Kowalska-Bębas z Fundacji „Uważność”.
Już teraz trenerki widzą zmiany zachowań u dzieci.
- – Mam porównanie do grup, które mają zajęci i widzę, że mają już narzędzie i potrafią radzić sobie w sytuacjach stresowych. Kiedy mają sytuacje stresowe to potrafią wykorzystać te narzędzia, które im dajemy w trakcie zajęć – mówi Paulina Brodzka, pedagożka specjalna, trenerka uważności.
- – To postawa i umiejętność dobra dla każdego, bo pozwala sprowadzić naszą uwagę tu i teraz, dzięki czemu mamy możliwość nie bycia w stresie i wyhamowanie reakcji stresowej – mówi Jowita Wowczak z Fundacji „Uważność”.
Podczas ygodnia Uważności w zajęciach bierze udział ponad 200 szkół i przedszkoli w całej Polsce.