Trwa rozbudowa Publicznego Żłobka Samorządowego w Siechnicach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Trwa rozbudowa Publicznego Żłobka Samorządowego przy ulicy Adama Mickiewicza w Siechnicach. Obecny budynek żłobka powstał niecałe 10 lat temu i w tej chwili oferuje 95 miejsc. Po rozbudowie ten kompleks, który zostanie połączony z istniejącym budynkiem żłobka łącznikiem, będzie oferował dodatkowo ponad 200 miejsc. Oficjalne wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowę tej inwestycji odbyło się pod koniec marca bieżącego roku.

Rozbudowa Publicznego Żłobka Samorządowego jest odpowiedzią na stale rosnące zapotrzebowanie rodziców na miejsca opieki dla dzieci do lat 3, mieszkających na terenie gminy Siechnice. Pierwotnie inwestycja miała zostać podzielona na dwa etapy, ale dzięki pozyskanemu przez gminę dofinansowaniu, zamierzenia koncepcyjne zostały połączone i placówka zostanie rozbudowana całościowo.

Pozyskane bardzo znaczące dotacje, bo ponad 12,5 milionów z Krajowego Programu Odbudowy, jak również z Funduszu „Polski Ład” 4 mln. Dodatkowo ponad 6 mln na pokrycie kosztów utrzymania tych miejsc żłobkowych, pozyskane z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego, czyli dawny Fundusz Społeczny mówi Milan Ušák, burmistrz Siechnic.

W związku z tym, że udało nam się zgromadzić dodatkowe środki w postaci wkładu własnego i uzyskać kolejne dofinansowanie do rozbudowy żłobka, w tym momencie połączyliśmy zamierzenia koncepcyjne do tego, że dobudujemy jeszcze dodatkowe kolejne cztery sale opieki dla dzieci żłobkowych i powstanie obiekt, który będzie zawierał osiem takich sal – mówi Maciej Sawicki, z-ca dyrektora Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Siechnicach.

Obiekt będzie dwukondygnacyjny. Nowe sale żłobkowe zostaną zlokalizowane na powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych. Dookoła nowo wybudowanej części budynku pojawią się również elementy małej architektury oraz plac zabaw. 

Termin wynikający z umowy jest to listopad 2026 roku. Natomiast deklaracja wykonawcy jest taka, że obiekt prawdopodobnie będzie oddany do użytku po około 12-13 miesiącach – mówi Maciej Sawicki, z-ca dyrektora Wydziału Inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Siechnicach.

Oprócz tej inwestycji, która za kilkanaście miesięcy powinna już służyć naszym najmłodszym mieszkańcom, powiat wrocławski na działkach przekazanych w darowiźnie przez gminę, położonych między żłobkiem a ulicą Sienkiewicza w Siechnicach, rozpoczyna realizację w tym roku inwestycji Środowiskowego Domu Samopomocy Powiatowego. W dalszym etapie, na działkach przekazanych przez gminę, powiat będzie budował Dom Seniora i Dom Dziennego Pobytu dla Osób Starszych – mówi Milan Ušák, burmistrz Siechnic.

Dzięki czemu miejsce to stanie się centrum świadczenia usług społecznych dla różnych grup wiekowych.

Czyli ta idea, która kilkanaście lat temu była na początku, przed rozpoczęciem budowy żłobka w pierwszym etapie, żeby to było miejsce świadczenia usług społecznych dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy, ale i dla tych docelowo w wieku senioralnym – a doszło jeszcze również i to, że dla mieszkańców ze szczególnymi potrzebami – w pełni się zaczyna realizować. Mam nadzieję, że w ciągu dwóch do czterech lat, kiedy powiat zakończy ten drugi etap swoich inwestycji, będziemy mieli tutaj takie centrum świadczenia usług społecznych dla różnych grup wiekowych naszych mieszkańców – mówi Milan Ušák, burmistrz Siechnic.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy