Trwa Wampiriada! Oddaj krew i złap nagrody

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
"Oddaj krew - zostań gwiazdą", to hasło tegorocznej jesiennej edycji Wampiriady, czyli akcji krwiodawstwa. Od 24-26 listopada w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa można oddać krew i zgarnąć przy tym nagrody.

– Zawsze Wampiriadę organizowaliśmy u nas na kampusie na UE we Wrocławiu, jednak teraz z powodu pandemii jest to niemożliwe. Studentów nie ma na kampusie, dlatego RCKiK umożliwiło nam przeprowadzenie finału tutaj u nich – mówi Emilia Adamska, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. 

– Nie możemy przyjechać na Wampiriadę na uczelnię, więc się cieszymy, że studenci tutaj oddają krew na ul. Czerwonego Krzyża  – mówi lek. Małgorzata Antończyk, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 

Studenci pamiętali i wypełnili korytarze RCKiK. Co ważne podczas tej edycji Wampiriady ozdrowieńcy także mogą oddać osocze dla osób walczących z koronawirusem.

– Przebyłam koronawirusa na szczęście lekko, ale zdecydowałam się, że jeżeli mogę pomóc, to to zrobię. 

– Szczerze myślę, że to po prostu gest dobroci. 

– Jest ktoś, kto tego potrzebuje. Chwilę posiedzimy pooglądamy pierdoły w internecie, ale możemy komuś pomóc – mówią wrocławianie

Mimo dużej liczby osób, krwi nadal brakuje. 

– Cały czas oscylujemy przy takich minimalnych stanach. Boimy się, żeby tej krwi nam nie zabrakło, dlatego apelujemy, żeby nie zapominać o pacjentach w szpitalach, aby przychodzić i oddawać krew, bo zgłoszeń od szpitali na zapotrzebowanie jest bardzo dużo – dodaje lek. Małgorzata Antończyk, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 

Oddać krew może każda zdrowa osoba od 18-65 roku życia, jeżeli ktoś choruje na choroby przewlekłe poważne to wtedy nie może oddać krwi, lecz zawsze to też trzeba skonsultować z lekarzem. Co ważne oddawanie krwi nie jest trudne. 

– Zaczynamy od zarejestrowania się przed wcześniejszym wypełnieniem ankiety, czy mieliśmy kontakt z osobą zakażoną COVID-19. Następnie idziemy oddać próbkę krwi na tej podstawie mamy robione badania, czy może oddać krew – mówi Katarzyna Chwedczuk, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. 

A potem dawcy zasiadają na fotelu i już na spokojnie oddają krew, jak inni wrocławianie, którzy zdecydowali się na ten krok. 

– Powiedziałbym osobom, które się zastanawiają nad oddaniem krwi, żeby pomyślały, czy same jej kiedyś nie będą potrzebować. 

– Widziałem na Facebooku, że jest Wampiriada i miałem wolny czas, więc jestem. Wiem, że są nagrody liczę może na jakąś czekoladę lub coś innego – mówią dawcy

Nagród jest sporo do wyboru, do koloru. W akcję włączyło się wiele firm i lokali gastronomiczne, które podarowały różne vouchery dla osób oddających krew, czy osocze. 

– Mamy pakiet darmowa kawa, darmowe posiłki, -50% na coś, różne przeżycia – dodaje Julia Klimczak, Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. 

Studenci i Centrum Regionalnego Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa apelują, żeby oddawać krew, bo dla nas może być to drobny gest, a komuś innemu może to uratować życie. 

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy