Trzebnica szykuje się do Świąt Wielkiej Nocy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Niedziela Palmowa dla katolików oznacza początek Wielkiego Tygodnia i przypada na tydzień przed Świętem Wielkiej Nocy. Aby uczcić ten dzień mieszkańcy gminy Trzebnica zebrali się na deptaku, by zaprezentować przygotowane przez siebie palmy i razem świętować Wielki Tydzień.

Niedziela Palmowa jest szczególnym okresem w życiu każdego chrześcijanina, bo to triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Wszyscy śpiewaliśmy „Hosanna!” i później przygotowywaliśmy się na ten okres bardzo szczególny w życiu — mówi Marek Długozima, burmistrz gminy Trzebnica. 

Pomimo ponurej pogody trzebnicki deptak wypełnił się śpiewem i tłumem, który razem świętował i dzielił się radością z nadchodzącego Święta Zmartwychwstania Pańskiego. 

Co roku przychodzę, bardzo mi się tu podoba. Podziwiam palmy. Można sobie coś kupić, na przykład kiełbaskę wędzoną. Stoiska są przepiękne. Przepiękne! Tu są takie rękodzieła… Sama robię, dlatego podziwiam — zachwyca się pani Danuta, mieszkanka Trzebnicy.

Bardzo ładnie! Jak co roku. Jesteśmy co roku tutaj, bardzo fajnie jest. Ładna muzyka… wszystko! — dodaje Katarzyna, uczestniczka kiermaszu.

Niedziela Palmowa to bardzo ważne święto dla trzebniczan. Tradycyjnie otwiera je pochód orkiestry, która kieruje się z deptaku w stronę Bazyliki. Tam gromadzą się wszyscy wierni, aby uczestniczyć w uroczystej mszy świętej, podczas której poświęcone zostają palmy wielkanocne. W tym roku swoją palmę przygotowały aż 23 sołectwa.

Co roku, od dwunastu lat, uczestniczymy w Niedzieli Palmowej. Przyszliśmy z własnoręcznie wykonaną palmą, w bardzo naturalnym stylu. Troszkę różniącą się od innych, myślę, że też ładną, skromną — opisuje Barbara Beśka, sołtyska Brochocina.

Bardzo chciałbym podziękować wszystkim sołectwom za włączenie się, jak co roku, w nasz kiermasz wielkanocny, a szczególnie za wykonanie pięknych palm. Naprawdę wszystkie palmy były dostojne, bogato zdobione, ręcznie, z materiałów tradycyjnych. Ważne, że tę tradycję pielęgnujemy tu, w Trzebnicy. Żebyśmy nie poszli w zapomnienie — podkreśla burmistrz gminy Trzebnica, Marek Długozima.

Cieszę się, że pan burmistrz, lokalna społeczność, sołectwa kultywują piękne tradycje palmowe. Widać, że te tradycje tutaj, w gminie Trzebnica, są podtrzymywane — komentuje Paweł Hreniak, poseł na sejm Rzeczypospolitej.

Każde sołectwo, które przygotowało swoja palmę bierze udział w specjalnym konkursie. Najpiękniejsza palma może być jednak tylko jedna. W tym roku zwyciężyły Domanowice. 

Palmy wielkanocne to nie jedyne wyroby jakie można było podziwiać na trzebnickim deptaku. Sołectwa z gminy Trzebnica zajmują się rękodziełem, ale i wytworem własnych produktów spożywczych. Pan Emil Kosoń z Cerekwicy od wielu lat produkuje wyroby wędliniarskie, do czego zachęcił go jego brat. Z kolei jego żona samodzielnie szyje poduszki. 

Popyt na takie rzeczy jest, ponieważ patrząc na to, co mamy w ofercie na półkach sklepowych, pod kątem zdrowotnym i jakościowym, to są to niekiedy produkty, które są smaczniejsze i które też można dłużej przechowywać — zauważa Emil Kosoń, producent wyrobów wędliniarskich z sołectwa Cerekwica.

Trzebnicka Wielkanoc z pewnością będzie kolorowa i radosna.  

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy