Tu się zaczyna Wrocław. Zajezdnia świętuje swoje 5-lecie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Centrum Historii Zajezdnia obchodzi swoje 5-te urodziny. Z tej okazji muzeum zorganizowało dni otwarte, podczas których można przyjść i absolutnie za darmo odwiedzić wystawę czasową i stałą. Dni otwarte potrwają do 18 września.

Dokładnie 5 lat temu, 16 września 2016 roku z okazji Europejskiej Stolicy Kultury otworzyliśmy wystawę główną w Centrum Historii Zajezdnia i od tego czasu odwiedziło, to miejsce już ponad pół miliona zwiedzających, a we wszystkich naszych projektach w tym czasie wzięło udział ponad półtora miliona osób – mówi dr Andrzej Jerie, z-ca dyrektora ds. programowych Centrum Historii Zajezdnia.

To miejsce jest wyjątkowe z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że ma charakter historyczny. Tutaj w 1980 roku zaczął się strajk solidarnościowy wraz z Gdańskiem, co sprawiło, że ta wtedy zajezdnia autobusowa stała się centrum protestu i solidarnościowego strajku we Wrocławiu i całym Dolny Śląsk. Tutaj narodziła się wrocławska Solidarność i bardzo mocno przypominamy dziedzictwo tego miejsca. Po drugie centrum jest wyjątkowe, dlatego, że tutaj te wszystkie wrocławskie nitki spotykają się na naszej wystawie, bo opowiadamy o wielu ważnych dla Wrocławia momentach. Między innymi o odbudowie powojennej, o wrocławskiej nauce, kulturze, o sporcie, o życiu codziennym – mówi dr Andrzej Jerie.

Chcemy zaprosić na tę podróż w czasie od wojny do dzisiaj, która pozwala nam zanurzyć się w Wrocław. Jest bardzo wiele innych atrakcji, o których można przeczytać na naszej stronie internetowej zajezdnia.org. Między innymi będzie to pchli targ, akademia młodego naukowca, bajkowe poranki, specjalne pokazy, gra miejska w niedzielę – zaprasza dr Andrzej Jerie, z-ca dyrektora ds. programowych Centrum Historii Zajezdnia.

– Wystawę główną i czasową można zwiedzać bez zapisów. Jeżeli ktoś by chciał skorzystać z usługi przewodnika, która też jest wyjątkowo w tych dniach darmowa, to trzeba na to się zapisać, na grę miejską trzeba się zapisać, na bajkowe poranki trzeba się zapisać, na akademię młodego naukowca także – dodaje dr Andrzej Jerie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy