Turyści z Ukrainy mogą przyjeżdżać do Polski

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Obywatele Ukrainy od września mogą wjeżdżać do Polski, także w celach turystycznych. Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformował, że granice 133 państw świata są otwarte dla Ukraińców na różnych warunkach. Turyści z Ukrainy, którzy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub są ozdrowieńcami, mogą wjechać do Polski bez obowiązku kwarantanny.

Ukrainka Viktoria od dawna planowała przyjazd do Polski w celach turystycznych, dlatego cieszy się, że teraz jest to możliwe.

– Jest to bardzo dobra okazja, która ułatwiła dostęp, to po pierwsze. Po drugie, nie mogę się doczekać wakacji, aby odwiedzić Państwa kraj, ponieważ mam już dużo planów. Poznam kulturę i historię – mówi Victoria Horobets, turystka z Ukrainy.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, znów będzie można podróżować bez wiz. Nie będzie też konieczne pokazywanie zezwolenia na pracę lub karty pobytu. Według pracownika Portu Lotniczego we Wrocławiu, te zmiany skróciły czas weryfikacji dokumentów podczas kontroli granicznej.

Nowe rozporządzenie, które uprawnia wszystkich obywateli państwa Ukraińskiego do przylotu do Polski bez okazania celowości pobytu. To znaczy, że nie musimy pokazywać dlaczego przyjeżdżamy, po prostu jesteśmy w stanie wjechać do Polski i przebywać tutaj dokładnie na takich samych zasadach, jak to funkcjonowało jeszcze przed pandemią, czyli w roku 2020 – mówi Tomasz Luner, kierownik obsługi pasażerskiej Portu Lotniczego Wrocław.

Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 jedną ze szczepionek dozwolonych w UE – czyli Pfizer, Moderna, Astra-Zeneca, Jonson & Jonson – są zwolnione z obowiązku kwarantanny. Ważne jest to, żeby mieć przy sobie certyfikat potwierdzający pełny przebieg szczepień przetłumaczony na język angielski. Żeby pokazać straży granicznej kod QR, wystarczy mieć na smartfonie aplikację „Dija”.

Ukraina została wciągnięta do systemu tak zwanych paszportów covidowych. W związku z tym obywatele Ukrainy, którzy się zaszczepią na terenie swojego państwa, czyli Ukrainy. Jedną z czterech szczepionek dopuszczonych w stosowaniu na terenie Unii Europejskiej. Otrzymują tam paszport tak zwany covidowy i na podstawie tego paszportu mogą być zwolnione z kwarantanny na terenie państw Unii Europejskiej, jako osoby szczepione – mówi Magdalena Mierzkowska, rzeczniczka wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej we Wrocławiu.

Z obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny są zwolnione osoby, które po przyjeździe do Polski pozostaną w kraju nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet powrotny lub są tranzytem. Ta zasada obowiązuje jednak tylko wtedy, gdy podróżuje się samolotem.

Turyści, którzy nie mają certyfikatu COVID-19 i nie są ozdrowieńcami, muszą przejść 10-dniową kwarantannę, którą można skrócić, wykonując test na COVID-19 po siedmiu dniach od przekroczenia granicy.

Również w ostatnich dniach zauważyliśmy lekki wzrost właśnie tych osób, które chcą przyjechać i pobyć w Polsce w celach turystycznych – mówi Tomasz Luner, kierownik obsługi pasażerskiej portu lotniczego Wrocław.

Dla wielu turystów z Ukrainy spragnionych podróży Polska może stać się jednym z atrakcyjnych kierunków.  

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy