Tydzień Bibliotek w Ossolineum

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szereg wykładów, możliwość zwiedzania i wiele innych atrakcji – właśnie w takich wydarzeniach można wziąć udział w trakcie Tygodnia Bibliotek, który potrwa od 8 do 15 maja. Ciekawe wydarzenia będą się odbywać także w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich w tym roku w ramach Tygodnia Bibliotek proponuje dwa wykłady, które łączą się – hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Znajdziesz mnie w bibliotece” – z obchodami roku Stanisława Lema, który obchodzimy w całej Polsce. Dlatego wykłady będą poświęcone właśnie rzeczom związanym ze Stanisławem Lemem. Jeden wykład będzie poświęcony Lemowi jako pasjonatowi motoryzacji i to będzie dotyczyło przede wszystkim tego co można znaleźć w prasie będącej zbiorach Ossolineum. Drugi będzie dotyczyć śladów Lema na mapach i w przewodnikach po Lwowie, Krakowie i Wiedniu. Celem Tygodnia Bibliotek jest promocja czytelnictwa, promocja bibliotek, pokazanie, że biblioteka to nie jest tylko miejsce, w którym można wypożyczyć książkę albo ją przeczytać, ale można spotkać ciekawych ludzi, można zobaczyć ciekawe rzeczy. No i przede wszystkim będą to wykłady, które mówią o różnych skarbach i zaskakujących rzeczach, które wszystkie biblioteki mają w swoich zasobach – mówi dr Marta Pękalska z Katalogu Głównego ZNiO.

A teraz zapraszamy państwa na spotkanie właśnie z tymi ciekawymi osobami i odwiedzenie miejsc, do których na co dzień nie ma dostępu.

Znajdujemy się w magazynie książek najnowszych, które do biblioteki trafiły w latach 90. i docierają do niej do dzisiaj. Niektóre sygnatury są dostawiane. Książki, które tu się znajdują i w ogóle wszystkie książki w magazynie Ossolińskim ustawione są w kolejności trafiania do naszych zbiorów, czyli – jak to się u nas mówi – według sygnatury. Sygnatury stopniowo narastają. Na przykład na tym regale stoją książki, które trafiły do naszej biblioteki i tutaj można je sprawdzić. To jest „Polskie prawo administracyjne, trafiło w tu 1992 roku – mówi Dorota Jońska-Amanowicz z magazynu ZNiO.

Po jakim numerze wiemy, że ta książka trafiła tu w 1992 roku?

Jest to numer akcesyjny, czyli taki, który jest nadawany książce w momencie, kiedy trafia do zbioru – mówi Dorota Jońska-Amanowicz z magazynu ZNiO.

Kolejnym miejscem na mapie podróży Ossolineum jest Katalog Główny. Czym na co dzień zajmują się pracownicy Katalogu?

Zajmujemy się przede wszystkim obsługą czytelników. To znaczy pomaganiem czytelnikom w szukaniu w naszych katalogach, ponieważ to, co państwo widzą za naszymi plecami, to jest katalog kartkowy, w którym znajdują się informacje o dużej części naszych zbiorów. Pomagamy też w szukaniu w katalogu elektronicznym, który też potrafi sprawiać czytelnikom trudności – mówi dr Marta Pękalska z Katalogu Głównego ZNiO.

Postacią, która stoi w centrum Tygodnia Bibliotek w Zakładzie Narodowy im. Ossolińskich jest Stanisław Lem. W Dziale Kartografii znajdują się obiekty, które są z nim połączone. W jaki sposób i jakie to obiekty?

Są to przede wszystkim dawne plany Lwowa, na których możemy odnaleźć miejsca związane z biografią pisarza, a więc jego dom rodzinny, miejsce gdzie spędzał dzieciństwo, szkołę do której uczęszczał przed wojną i którą ukończył jako najbardziej inteligentny uczeń południowej Polski. Mamy także plany powojennego Krakowa, w którym osiedlił się po zmianie granic, narzuconej decyzją mocarstw. Najstarszym zabytkiem kartograficznym w naszych zbiorach związanym ze Stanisławem Lemem jest rękodzielny plan Wysokiego Zamku – dawnej, zabytkowej części Lwowa. Wysoki Zamek to tytuł autobiograficznej powieści Stanisława Lema. Widać zakres miasta lokacyjnego oraz budynek Biblioteki Ossolińskich – to nasza przedwojenna siedziba. Na tej mapie będę chciał podczas wykładu przejść wraz z słuchaczami ulica po ulicy, plac po placu drogą z domu do szkoły. Być może uda się także wskazać podczas wykładu, gdzie osiadł podczas swojego kilkuletniego pobytu w stolicy Austrii – mówi Piotr Galik z Działu Kartografii ZNiO.

Znajdujemy się właśnie w Dziale Czasopismo Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W trakcie tygodnia bibliotek będzie pan prowadził jeden z wykładów. Czego będzie on dotyczyć i co było inspiracją?

Będzie poświęcony motoryzacyjnej pasji Stanisława Lema. Obchodzimy rok Stanisława Lema, we wrześniu będzie setna rocznica jego urodzin. Życie i twórczość Lema zostanie prześwietlone przez nas na wszystkie sposoby. Ja mam taką propozycję, taki pomysł, aby pokazać Lema może z trochę mniej znanej strony – jako miłośnika motoryzacji. Inspiracja wyszła z czasopisma kiedyś znalazłem w „Przekroju” – takim czasopiśmie krakowskim, niezwykle ciekawym, jakże innym od tej takiej PRL-owskiej średniej – felieton Stanisława Lema z roku 1957 roku  o polskiej drodze do motoryzacji – mówi dr Piotr Sroka z Działu Czasopism ZNiO.

Tydzień bibliotek potrwa od 8 do 15 maja. To świetna okazja, aby dowiedzieć się czegoś nowego i poznać czytelnicze skarby, które znajdują się w najbliższej okolicy.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy