A chodzi o raka szyjki macicy, raka piersi i raka jelita grubego. Jak w każdym nowotworze i tu, kluczem jest wczesna diagnostyka, na którą każdy pacjent musi zgłosić się sam. Nikt za niego tego nie zrobi. Ale Polacy nie lubią badań i rzadko je robią.
–– W społeczeństwie naszym panuje jakiś irracjonalny strach przed badaniami kolonoskopowymi lub innymi, czy wręcz niezrozumienie całego problemu. Jest bardzo niska świadomość tego, że choroba nowotworowa na samym początku rozwija się bez żadnych objawów – mówi prof. Marek Bębenek, onkolog, chirurg, DCOPiH we Wrocławiu.
Tymczasem wskaźnik umieralności w Polsce wciąż należy do najwyższych w Europie.
–– Bardzo dużo przez ostatnie lata mówimy o mammografii, jak panie korzystają z tego badania. Niestety, ostatnie lata pokazują spadek uczestnictwa, a w ślad za tym, istotny wzrost zgonów na raka piersi. To jest co roku 7 tys. pań, które umierają na tego raka – mówi Paweł Zawadzki, dyrektor ds. rozwoju DCOPiH we Wrocławiu.
Tymczasem wystarczyłoby wykonać mammografię, by wykryć nowotwór we wczesnym stadium i wyleczyć go.
— Te parę minut na pewno potrafią znaleźć w swoim harmonogramie, by przyjść do nas i zbadać się. Jak nie do nas, to w ośrodku, który jest najbliżej miejsca zamieszkania – mówi Paweł Zawadzki, dyrektor ds. rozwoju DCOPiH we Wrocławiu.
Kolejne badania to cytologia, która może wykryć raka szyjki macicy i kolonoskopia. To badania wykrywające raka jelita grubego. Raka, który każdego roku dotyka w Polsce blisko 18,5 tys. osób, czyli tyle, ile liczy średniej wielkości miasto.
— Rak jelita grubego najczęściej rozwija się przez wiele lat. Rozwój z polipa to jest 10 lat, więc jest czas na zbadanie. I gdyby osoby uprawnione do profilaktyki zbadały się i miały usuniętego polipa, to nigdy nie zachorowałyby na raka, bo mają usunięta przyczynę tego raka – mówi prof. Marek Bębenek, onkolog, chirurg, DCOPiH we Wrocławiu.
Stąd kampania – Rak Chadza Wspak.
–– Możemy odwrócić losy człowieka, jeżeli będziemy się badać profilaktycznie. Profilaktyka jest dla nas niezwykle istotna i namawiamy wszystkich do udziału w badaniach – mówi Paweł Zawadzki, dyrektor ds. rozwoju DCOPiH we Wrocławiu.
Wszystkie niezbędne informacje dotyczące akcji „Rak chadza wspak” oraz internetowy system rejestracji na badania, znajdują się na stronie: www.rakchadzawspak.pl. Warto z badań skorzystać, bo od lat Polska jest w ogonie Europy.
— To jest polska tragedia, bo z uprawnionych do badania korzysta 10-20 proc. osób i to mówię o kolonoskopii lub profilaktyce raka szyjki macicy, a mogliby – poprzez te badania – uniknąć zachorowania tak, jak to jest w jelicie grubym – mówi prof. Marek Bębenek, onkolog, chirurg, DCOPiH we Wrocławiu.