Tylko tu rodzą się te ptaki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrocławskie ZOO to jedyny ogród na świecie w którym rozmnaża się mało znany i zagrożony wyginięciem dzioborożec palawański.

Dzioborożce palawańskie to ptaki, które żyją w lasach deszczowych. Aby założyć gniazdo, potrzebują bardzo wysokich drzew i dużych dziupli, w których samica spędza czasem nawet trzy miesiące.

Samiec zamurowuje wejście do tej dziupli, zostawiajac tylko wąziutka szczelinę przez, którą samica wysuwa dziób i pobiera pokarm od samca. W tym czasie ona znosi jaja, inkubuje swoje młode, zmienia pióra i dopiero, kiedy te młode będą zdolne do lotu, wtedy rodzice rozkuwają wejście do tej dziupli i są uwolnione – mówi prezes wrocławskiego ZOO, Radosław Ratajszczak.

Oprócz specyficznych dziupli, dzioborożce wymagają też odpowiedniego pokarmu – są owocożerne, ale w czasie odchowu młodych potrzebują też białka, dlatego żywią się wtedy drzewnymi jaszczurkami, dużymi owadami, a nieraz pisklętami z innych gniazd. Najważniejsze jest jednak nietknięte środowisko. 

Nasze tegoroczne młode pojadą aż do Singapuru. Tam jest bardzo dobry ogród zoologiczny, który zajmuje się dzioborożcami. Będzie dalej probować rozmnażać te palawańskie. One są takim gatunkiem modelowym. Zaczynamy organizować taką wspólną akcję z różnymi towarzystwami ochrony ptaków, ogrodami zoologicznymi z rządem Filipin, żeby pozyskać kilka tych dzioborożców z wyspy Sulu i zacząć je rozmnażać – mówi prezes ZOO.

Doświadczenie w rozmnażaniu dzioborożców jest bezcenne, tym bardziej, że nikt przed wrocławskim ZOO tego nie robił. To nie jedyna dziedzina, w której ten ogród przoduje. 

Wrocławski Ogród Zoologiczny to nie tylko zwiedzanie, nie tylko rekreacja, ale też edukacja i ochrona gatunkowa. Z 1002 gatunków, które są u nas, około 68% jest zagrożonych wyginięciem – mówi Joanna Kij, rzeczniczka prasowa ZOO.

Oznacza to, że ogrody zoologiczne stają się oazą dla gatunków, które giną w naturze, w tym dla dzioborożców. 

Jest to ptak nadrzewny, w ogrodach zoologicznych w tej chwili jest w zaledwie pięciu: u nas we Wrocławiu, w Pilźnie, w Pradze, w Atenach oraz w Dubaju. Przypomnę, że jest to gatunek nazywany parasolowym dla środowiska, dla ekosystemu Palawanu ze względu na to, że jest roznosicielem nasion drzew – dodaje rzeczniczka.

Z racji tego, że ptaszarnia we wrocławskim ZOO jest teraz remontowana, dzioborożca palawańskiego będzie można zobaczyć na początku przyszłego roku.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy