Ubrania do badań. Studenci PWr zbierają tekstylia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Studenci Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej rozpoczęli zbiórkę tekstyliów, czyli ubrań, odzieży wierzchniej, a także m. in. ręczników i pościeli. Chcą sprawdzić strumień odpadów, a więc to, w jakim stanie są te rzeczy i czy nadają się do drugiego obiegu.

Zbiórka prowadzona przez studentów ma kilka celów – najważniejszy to zebranie materiałów do badań, które mają pokazać, w jakim stanie są tekstylia, które wyrzucamy.

  • Jako tekstylia należy rozumieć odzież. Jest to zarówno bielizna, jak i odzież wierzchnia, koszulki, spodnie, ale jako tekstylia rozumiemy również tekstylia domowe, takie jak pościele, firany, koce, ręczniki, czyli wszystko co jest wykonane z włókien czy to naturalnych, syntetycznych czy też sztucznych – mówi dr inż. Anna Janda, Wydział Inżynierii Środowiska PWr.

  • Pierwszym etapem naszych badań była ankieta, czyli badania respondenckie, w których chcieliśmy sprawdzić jaka jest świadomość społeczeństwa lub badanej grupy w związku z ubraniami. Czyli ogólnie o tym ile kupują, jak często, gdzie, w jaki sposób. Następnie zbadaliśmy też w tej ankiecie jaka jest świadomość na temat tego, jakie są zagrożenia przemysłu tekstylnego – podkreśla Aneta Ceglińska, studentka wydziału PWr, KN Environmental Team.

Każdy kilogram tekstyliów nadający się do ponownego użycia zostanie przekazany w ramach zbiórki „Ubrania Do Obrania” na cele charytatywne, a te tekstylia, które są w złym stanie, trafią do PSZOK-a.

  • Odpadów tekstylnych jest wytwarzanych bardzo dużo, ponieważ są takie trendy, że każdy potrzebuje – że tak powiem – nowej rzeczy. Dużo właśnie kupujemy ubrań produkowanych, a chcemy pokazać, że możliwości są również w drugim obiegu takich ubrań, że nie musimy kupować nowych, ale możemy skorzystać z takich, które ktoś zużył, ale są one jeszcze w dobrym stanie – wyjaśnia Hubert Jamry, student wydziału PWr, KN Environmental Team.

  • Chcemy dowiedzieć się jak duży strumień odpadów nadaje się do drugiego obiegu, ponieważ to jest główny cel obecnie zmieniającej się struktury zagospodarowania odpadów tekstylnych w Unii Europejskiej, więc chcemy zobaczyć jak dużo odpadów nadaje się do tego drugiego obiegu. Wydaje nam się, że niestety duży strumień odpadów będzie na tyle uszkodzony, na tyle niskiej jakości lub też na tyle niskiej wartości rynkowej, że nie będzie opłacało się go kierować do drugiego obiegu, a niestety na dzień dzisiejszy nie mamy na szeroką skalę dostępnych technologii recyklingu tego rodzaju tekstyliów – dodaje dr inż. Anna Janda, Wydział Inżynierii Środowiska PWr. 

Tekstylia to odpady problemowe ze względu na to, że są złej jakości. Przez to ubrania bardzo szybko zmieniają się w odpady.

  • Przede wszystkim mamy problem z tym, że często wykorzystywane są różne blendy włókien, np. bawełna z poliestrem. Chodzi o to, żeby obniżyć koszt takiego produktu. Żeby ten produkt miał takie pośrednie właściwości pomiędzy bawełną, która jest dobra dla naszego ciała, ale żeby miał obniżony koszt, czyli tutaj mamy tę domieszkę tego poliestru. No i z tego powodu mamy problem z przetwarzaniem, bo skoro mamy blendy włókien, no to nie wiadomo jak to przetwarzać, nie wiadomo jak to rozdzielić – podsumowuje dr inż. Anna Janda, Wydział Inżynierii Środowiska PWr.  

Zbiórka tekstyliów na Politechnice Wrocławskiej w budynku D-2 będzie trwać do piątku 19 stycznia, a wyników badań można spodziewać się w czerwcu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy