Uchodźcy z Ukrainy na terenie powiatu wrocławskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
43-osobowa grupa Ukrainek z dziećmi została zakwaterowana w hotelu Sobotel w Sobótce na terenie powiatu wrocławskiego. Uchodźcy zostali przywiezieni z Przemyśla przez zarząd powiatu. Na razie dochodzą do siebie po podróży i przeżyciach. Następnym krokiem będzie nauka języka polskiego.

Są już bezpieczni i zaopiekowani, ale daleko od własnego domu. Nie przywieźli ze sobą praktycznie nic, bo uciekali przed wojną. Teraz w spokoju nacierają sił po stresujących przeżyciach i podróży.

Z częścią tych osób rozmawiałem różnymi drogami – translatorem, troszkę na gesty. Ci ludzie tak, jak stali w domu, tak wyszli. Niektórzy byli w zimowych rzeczach i ubraniach, nie mieli niczego więcej, zaczynając od szczoteczki do zębów. Nie mieli prawie nic – mówi Piotr Żejmo, maneger hotelu Sobotel.

W naszym autobusach, którymi przyjechaliśmy, były takie dwie heroiczne dziewczyny, które wzięły ze sobą dwanaścioro dzieci od dwóch do sześciu lat. Były to dzieci przyjaciół, znajomych, rodziny. One podjęły się przeprowadzenia tych dzieci przez ukraińską granicę. Ich decyzja była taka, że jadą dalej do Niemiec, więc odprowadziliśmy ich bezpiecznie na dworzec – podkreśla Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Jedno dziecko jest chore na białaczkę, więc wymaga stałej opieki. Mamy też dzieci, które noszą aparaty na zęby, wymagają opieki ortodonty. Mamy również kobietę, która ma 102 lata, więc jest pod opieką lekarza – dodaje Piotr Żejmo, maneger hotelu Sobotel.

Zarząd powiatu wrocławskiego specjalnymi autokarami przywiózł z Przemyśla blisko 150 osób. Część z nich pojechała na Zachód, niektórzy zostali we Wrocławiu u bliskich, a 43 uchodźców została zakwaterowana w Sobótce. Jest pod opieką samorządu powiatu wrocławskiego. Ukraińcy dostali już pierwsze paczki, które miały zaspokoić ich podstawowe potrzeby. Starosta Roman Potocki podkreśla, że niebawem rozpocznie dla uchodźców organizację spotkań, np. z Powiatowym Urzędem Pracy, tak, aby Ci, którzy przyjechali, mogli się jak najszybciej usamodzielnić.

Na pewno będziemy chcieli tymi wszystkimi osobami się dodatkowo zaopiekować. Duże podziękowania dla samorządów, radnych, sołtysów, mieszkańców gmin powiatu wrocławskiego. Wiele ważnych inicjatyw się teraz odbywa na terenie powiatu. My za chwilę też będziemy organizować spotkania, między innymi z Urzędem Pracy, dotyczące możliwości podjęcia. Myślimy także o pójściu w kierunku lekcji języka polskiego. Tak, żeby po godzinach do hotelu przyjeżdżali nauczyciele języka polskiego – podkreśla Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Na terenie powiatu wrocławskiego jest już kilka tysięcy uchodźców. Wielu z nich chce zostać blisko Wrocławia, nie chce oddawać się od dworca PKP, ponieważ liczy na szybki powrót do domu, do Ukrainy.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy