Powiatowy Urząd Pracy dysponuje około czterema tysiącami ofert zatrudniania – wśród nich są również te skierowane do uchodźców z Ukrainy. Specustawa znacznie ułatwiła procedurę przyjmowania Ukraińców do pracy. W ciągu miesiąca blisko 3 tysięcy uchodźców znalazło pracę na terenie powiatu wrocławskiego.
– Wiele pań, które chciały znaleźć zatrudnienie, znalazły już zatrudnienie w naszym Powiatowym Urzędzie Pracy. Stopa bezrobocia na terenie powiatu wrocławskiego jest bardzo niska, w związku z tym wszyscy przedsiębiorcy szukają pracowników. Zachęcamy pracodawców, żeby zatrudniali uchodźców – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.
– Aby z tymi osobami, które tworzą ten rynek pracy, średnimi przedsiębiorcami, którzy dają pracę, podatki, abyśmy potrafili wsłuchiwać w ich potrzeby – dodaje Piotr Chmurzyński, przewodniczący rady powiatu wrocławskiego.
Rada Biznesu Powiatu Wrocławskiego spotyka się cyklicznie po to, aby omówić najważniejsze kwestie i problemy przedsiębiorców. Wielu z nich zatrudniało u siebie pracowników z Ukrainy, jednak po wybuchu wojny sytuacja na rynku się zmieniła.
– Dużo Ukraińców pracuje na Dolnym Śląsku i dzięki temu mogliśmy realizować swoje zlecenia, zadania, projekty. Wojna się rozpoczęła i niestety wielu z nich wyjechało. Troszkę uchodźców też przybyło. Rynek pracy też się trochę zmienił, bo gospodarka spowolniła. Jest takie wzajemne uzupełnianie, na razie oczywiście najbardziej cierpi budownictwo, bo tam najwięcej pracowało Ukraińców – podkreśla Stanisław Hryniewicz, przewodniczący Rady Biznesu powiatu wrocławskiego, radny.
– Współpraca między różnymi jednostkami administracji, samorządu i przedsiębiorcami potęguje to, że miejsca pracy, komfort pracy i życia w naszym powiecie jest na takim wysokim poziomie co widać po ogromnym przyroście mieszkańców i boomie mieszkaniowym – dodaje Piotr Chmurzyński, przewodniczący rady powiatu wrocławskiego.
Obecnie na terenie powiatu wrocławskiego jest około 4-5 tysięcy uchodźców z Ukrainy.