Uchodźcy znajdują pracę na terenie powiatu wrocławskiego. Rada Biznesu analizuje sytuację

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rada Biznesu Powiatu Wrocławskiego spotkała się po raz kolejny, ale tym razem najważniejszym tematem rozmów była wojna w Ukrainie i związany z nią napływ uchodźców. Wielu Ukraińców, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego, znalazło zatrudnienie na terenie powiatu wrocławskiego.

Powiatowy Urząd Pracy dysponuje około czterema tysiącami ofert zatrudniania – wśród nich są również te skierowane do uchodźców z Ukrainy. Specustawa znacznie ułatwiła procedurę przyjmowania Ukraińców do pracy. W ciągu miesiąca blisko 3 tysięcy uchodźców znalazło pracę na terenie powiatu wrocławskiego.

Wiele pań, które chciały znaleźć zatrudnienie, znalazły już zatrudnienie w naszym Powiatowym Urzędzie Pracy. Stopa bezrobocia na terenie powiatu wrocławskiego jest bardzo niska, w związku z tym wszyscy przedsiębiorcy szukają pracowników. Zachęcamy pracodawców, żeby zatrudniali uchodźców – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.

Aby z tymi osobami, które tworzą ten rynek pracy, średnimi przedsiębiorcami, którzy dają pracę, podatki, abyśmy potrafili wsłuchiwać w ich potrzeby – dodaje Piotr Chmurzyński, przewodniczący rady powiatu wrocławskiego.

Rada Biznesu Powiatu Wrocławskiego spotyka się cyklicznie po to, aby omówić najważniejsze kwestie i problemy przedsiębiorców. Wielu z nich zatrudniało u siebie pracowników z Ukrainy, jednak po wybuchu wojny sytuacja na rynku się zmieniła.

Dużo Ukraińców pracuje na Dolnym Śląsku i dzięki temu mogliśmy realizować swoje zlecenia, zadania, projekty. Wojna się rozpoczęła i niestety wielu z nich wyjechało. Troszkę uchodźców też przybyło. Rynek pracy też się trochę zmienił, bo gospodarka spowolniła. Jest takie wzajemne uzupełnianie, na razie oczywiście najbardziej cierpi budownictwo, bo tam najwięcej pracowało Ukraińców – podkreśla Stanisław Hryniewicz, przewodniczący Rady Biznesu powiatu wrocławskiego, radny.

Współpraca między różnymi jednostkami administracji, samorządu i przedsiębiorcami potęguje to, że miejsca pracy, komfort pracy i życia w naszym powiecie jest na takim wysokim poziomie co widać po ogromnym przyroście mieszkańców i boomie mieszkaniowym – dodaje Piotr Chmurzyński, przewodniczący rady powiatu wrocławskiego.

Obecnie na terenie powiatu wrocławskiego jest około 4-5 tysięcy uchodźców z Ukrainy.