Uczelnie Wrocławia i Opola po wspólną energię

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Uczelnie Wrocławia i Opola oraz instytucje, między innymi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisały wspólne porozumienie dotyczące transformacji energetycznej i redukcji śladu węglowego na uczelniach wyższych.

Po ponad roku spotkań i ustaleń, środowisko akademickie Wrocławia i Opola, a także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowa Agencja Poszanowania Energii i Bank Ochrony Środowiska, podpisały wspólne porozumienie dotyczące współpracy energetycznej. Pierwszym krokiem ma być audyt energetyczny.

– Po pierwsze zrobienie audytu energetycznego, który pokaże nasze słabe i mocne strony, jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej. Po drugie termomodernizacja budynków, których również można wykonać na budynkach objętych ochroną konserwatora zabytków, a także w większym stopniu użycie odnawialnych źródeł energii. Wydaje mi się, że to wszystko powinno doprowadzić, po pierwsze, do ochrony środowiska, większej ochrony środowiska, redukcji śladu węglowego, ale też znaczącej redukcji kosztów utrzymania budynków – mówi prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

A w przyszłości ma powstać farma fotowoltaiczna. Dla uczelni wspólne działania będą oznaczać oszczędności, bo koszty energii są bardzo wysokie. Za poprzedni rok Uniwersytet Wrocławski tylko za samą energię elektryczną zapłacił ponad 9 milionów złotych.

– Chcemy wspólnie zbudować model transformacji polskich uczelni, polegający na tym, abyśmy należycie mogli przeprowadzić nie tyle termomodernizację, która jest w Polsce często pokazywana, chodzi nam o to, żeby przeprowadzić prawdziwą transformację energetyczną. Chociażby jesteśmy właśnie w budynku zabytkowym, jakim jest gmach Uniwersytetu Wrocławskiego. I tutaj nie jesteśmy w stanie przeprowadzić termomodernizacji, ale jesteśmy w stanie przeprowadzić digitalizację ciepła. W tym porozumieniu nawet założyliśmy sobie taki kaganiec czasowy, że mamy 9 miesięcy na opracowanie tego modelu – mówi Damian Mroczyński, zastępca dyrektora generalnego ds. rozwoju i utrzymania majątku Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Dla nas jest to taka nobilitacja, bowiem jesteśmy też w grupie zakupowej energii elektrycznej uniwersytetów i szkół wyższych Wrocławia i Opola, tak też podejdziemy do produkcji tej zielonej energii, gdzie tak jak powiedział pan rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, że uniwersytety powinny być zielone. I w tym kierunku idziemy – mówi Zbigniew Budziszewski, kanclerz Uniwersytetu Opolskiego.

– Uczelnie rozmawiają o tym, jak zmieniać tę infrastrukturę, jak eliminować to, co jest najbardziej energochłonne, jak wprowadzać rozwiązania odnawialnych źródeł energii, żeby ten bilans energetyczny był jak najbardziej korzystny i nie był przedmiotem blokującym rozwój, plany dla poszczególnych uczelni – mówi Wojciech Murdzek, pełnomocnik rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych.

Wypracowany model ma powstać do końca lipca 2024 roku. Dzięki niemu uczelnie z Wrocławia i Opola będą mogły wspólnie aplikować o dofinansowania na termomodernizację.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy