– Zakres tej współpracy jest bardzo szeroki, bardzo duży, bo to z jednej strony praktyki, projekty, które będziemy i już realizujemy wspólnie, ale też wspólne programy, które chcielibyśmy i wdrażamy dla mieszkańców powiatu wrocławskiego. Już dzisiaj zaprosiliśmy rektorów wszystkich wyższych uczelni Wrocławia. Dzisiaj też zostały podpisane 2 kolejne umowy o współpracy między innymi z Wyższą Szkołą Handlową i z Uniwersytetem Medycznym – mówi Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.
To nie tylko praktyki i wspólne projekty, ale jeśli chodzi o Uniwersytet Medyczny także wsparcie pacjentów powiatu wrocławskiego w zakresie badań profilaktycznych, promocji zdrowia oraz programów opieki zdrowotnej.
– Umowy podpisaliśmy dzisiaj, ale współpraca z powiatem wrocławskim i gminami, które do niego należą, trwa już od bardzo wielu lat. W 2004 roku otwarty został również na przykład na terenie gminy Żórawina program profilaktyczny – mówi prof. Tomasz Zatoński, prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Medycznego.
Wiedza ekspertów, którzy współpracują z uczelniami ma bezpośrednio pomóc w opracowywaniu nowych strategii dotyczących rozwoju powiatu wrocławskiego.
– Jest też taki pomost, taka możliwość z jednej strony, bo przecież też mamy inne dziedziny współpracy między uczelniami. Liczę na tę dobrą współpracę, bo rzeczywiście już w tej chwili ta współpraca jest dobra, a liczę na jeszcze lepszą – dodaje Roman Potocki, starosta powiatu wrocławskiego.
Przedstawiciele uczelni wyższych we Wrocławiu zgodnie mówią o tym, jak ważna dzisiaj jest współpraca na wielu polach. To ona rozwija, kształtuje i buduje nowe pokolenia, ale także samą aglomerację.
– Współpraca między uczelniami również jest niezwykle ważna w zakresie chociażby wymiany doświadczeń lub takiego jednolitego stanowiska wobec różnych ważnych spraw, które rozgrywają się w dzisiejszym świecie – mówi dr Aneta Szymańska, dyrektor programu MBA, Wyższa Szkoła Handlowa.
– Musimy rzeczywiście wierzyć, że każda uczelnia wyższa we Wrocławiu ma swoją specyfikę, ma swoje zasoby i żeby ten wkład nasz w takie badania dotyczące województwa był ważny, no to musimy połączyć siły no i wydaje mi się, że we współpracy siła – mówi prof. Patrycja Matusz, prorektor ds. projektów i relacji międzynarodowych Uniwersytet Wrocławski.
– Wrocław to jest niezwykłe miasto, w którym mamy przeogromny potencjał i z własnego doświadczenia wiem, że wystarczy właśnie znaleźć odpowiednich partnerów do realizowania niezwykłych projektów. Mamy tyle uczelni, które są wyspecjalizowane w jakiejś konkretnej dziedzinie, że tylko właśnie komunikacja, która nas połączy, pozwala na to, żeby robić znacznie lepiej, znacznie więcej niż każdy z nas osobna – podkreśla prof. Tomasz Zatoński, prorektor ds. budowania relacji i współpracy z otoczeniem Uniwersytetu Medycznego.