Udary mózgu ogromym problemem zdrowotnym XXI wieku

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Specjaliści mówią - udary mózgu są ogromnym problemem zdrowotnym XXI wieku. Coraz więcej osób w Polsce doznaje udaru mózgu i nie zawsze to są osoby starsze. Do oddziałów udarowych trafiają również osoby w młodym wieku, nawet dwudziestolatkowie. Co roku ten problem dotyka ponad 70 tys. Polaków. Dla lekarzy ogromnym wyzwaniem jest wypracowanie takiego sposobu leczenia, który pomoże uchronić pacjentów od ciężkich następstw. Na Dolnym Śląsku leczeniem udarów zajmuje się między innymi Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Tadeusza Marciniaka przy ul. Fieldorfa.

Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym, którym kieruję, jest jednym z największych oddziałów udarowych w województwie, liczy 62 łóżka. Znaczna część tego oddziału jest przeznaczona na leczenie udarów. Staramy się leczyć te udary według najnowszych trendów i standardów – mówi lek. Ewa Horoch-Łyszczarek, kierownik Oddziału Neurologii z Pododziałem Udarowym, Szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu.

Ponad 800 pacjentów rocznie trafia do Oddziału Udarowego w Dolnośląskim Szpitalu przy ul. Fieldorfa. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia, która jest  tu wykorzystywana – jest metoda leczenia przyczynowego.

Ponieważ 85% udarów, z którymi mamy do czynienia, to są udary niedokrwienne, które są spowodowane niedokrwieniem określonego obszaru mózgu, w wyniku zamknięcia światła naczynia przez zator, zakrzep. Leczenie przyczynowe polega na podaniu leku trombolitycznego, który ma za zadanie upłynnienie skrzepliny i udrożnienie naczynia zamkniętego czy zwężonego – mówi lek. Ewa Horoch-Łyszczarek.

Takie leczenie przynosi najlepsze efekty. Jeżeli jest taka potrzeba i są do tego wskazania lekarze stosują mechaniczną trombektomię. Polega ona na mechanicznym usunięciu skrzepliny ze światła naczynia.

W naszym oddziale leczymy tą metodą około 25% nawet do 30% pacjentów z udarem mózgu niedokrwiennym – mówi lek. Ewa Horoch-Łyszczarek, kierownik Oddziału Neurologii z Pododziałem Udarowym, Szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu.

Trombektomia jest wykonywana w pracowni neuroradiologii zabiegowej, która jest wyposażona w angiograf oraz nowoczesny sprzęt specjalistyczny.

Jest to szczególny rodzaj pacjenta. To jest pacjent, który znajduje się w odpowiednim tak zwanym oknie czasowym do tego, żeby można było wykonać trombektomię. Pacjent, który na przykład nie ma możliwości leczenia trombolitycznego, ze względu na przeciwskazania istniejące do takiego typu leczenia, bądź nieskutecznej trombolizie i w momencie, kiedy jest zatkane odpowiednio duże naczynie, takie z którego jesteśmy w stanie wyciągnąć materiały zatorowe – mówi lek. Sławomir Bereza, kierownik pracowni Neuroradiologii Zabiegowej, szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu.

Specjaliści podkreślają – efekt końcowy zależy od pracy wieloosobowego zespołu.

Zaczynając od tego, że zespół pogotowia musi odpowiednio pacjenta zdiagnozować, przygotować, wiedzieć, gdzie go zawieźć, poinformować szpital o tym, że taki pacjent jedzie, na izbie przyjęć muszą czuwać ludzie, którzy będą gotowi natychmiast podjąć działania. Kwestia diagnostyki, szybkiej diagnostyki i od razu podjęcia decyzji terapeutycznej. To jest taki łańcuszek, który jeżeli nie zatrybi to sukcesu nie osiągniemy – mówi lek. Sławomir Bereza.

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny doceniono i przyznano nagrody za leczenie pacjentów na wysokim poziomie. 

Wszystko to funkcjonuje w bardzo dobrym porządku o czym świadczą nagrody przyznawane przez inicjatywę Angels. Jesteśmy z niej dumni, a z drugiej strony to też bardzo motywuje cały zespół do tego, żeby być jeszcze lepszym – mówi lek. Sławomir Bereza, kierownik pracowni Neuroradiologii Zabiegowej, szpital im. T. Marciniaka we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy