Ukraina. 1000 dni wojny

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wojna w Ukrainie nadal trwa. Już od prawie trzech lat Rosja codziennie bombarduje, niszczy ukraińskie miasta i zabija ludność cywilną. Z tego powodu na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się debata, która została zatytuowana „1000 dni wojny w Ukrainie”, w której wzięli udział profesorowie z Uniwersytetu Wrocławskiego, a także specjalnie zaproszeni goście.

 –Konflikt nadal się toczy, a my jesteśmy państwem, które znajduje się nie tak daleko od działań zbrojnych, które się tam odbywają.  Więc warto mówić o tym, co możemy zrobić, żeby pomóc Ukrainie, jeśli chodzi o ten konflikt, ale też przypomnieć, że są pewne oczekiwania strony polskiej w stosunku do państwa ukraińskiego – mówi prof. Robert Olkiewicz, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ta wojna nadal trwa w Ukrainie, codziennie. Nawet w sobotę i w niedzielę. Wczoraj mieliśmy kolejne bombardowania. To są zbrodnie wojenne Rosji przeciwko Ukrainie – podkreśla Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

W dniu dzisiejszym to nie jest jakiś konflikt pomiędzy dwoma stronami. To już jest faktycznie walka o demokrację – dodaje Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

Spotykamy się dzisiaj, aby też trochę zasięgnąć i po prostu wziąć trochę tej woli walki, którą Ukraińcy demonstrują. Pomimo to, że walczą już prawie trzy lata, w tej intensywnej fazie wojny, widać, że ukraiński naród jest pełen determinacji. Na pewno jest straumatyzowany, niszczony, bo Rosja nie atakuje tylko obiektów wojskowych, ale próbuje zniszczyć opór ukraiński. Natomiast naród ukraiński pokazuje, jak jest zdeterminowany do tej walki – mówi Laurynas VaiČiūnas, prezes Zarządu Kolegium Europy Wschodniej.

Ta wojna jest pewnym symptomem budowania, tak można widzieć to trochę, dwóch światów, dwóch bloków. Bloku zachodniego z hegemonem, jakim są Stany Zjednoczone i czegoś, co próbuje być alternatywą, czyli tego, co Rosja chętnie próbuje wykorzystać dzisiaj jako formę integracji antyamerykańskiej, czyli BRICS: Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, plus inne kraje, które się dzisiaj dołączają do tego bloku. W związku z tym, ta wojna jest w takim stanie rywalizacji, przynajmniej tutaj w tym geopolitycznym obszarze, między dwoma hegemonami – mówi dr hab. Piotr Grabowiec, dyrektor Instytutu Studiów Europejskich.

To wsparcie międzynarodowe ma bardzo wielkie znaczenie dla nas. Również te rozmowy, ta debata akademicka. Skupiamy się na przyszłości, myślimy, co będzie dalej. Natomiast oczywiście, zadaniem numer jeden dla Ukrainy jest teraz przetrwać i wygrać tę wojnę – zaznacza Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

Zobacz również

Dolny Śląsk to kraina tajemnic i zabytków. Zarząd województwa chce przeznaczyć miliony na renowację tych drugich, ale patrząc na bogactwo naszego regionu, to wciąż kropla w morzu potrzeb i włodarze województwa tego nie ukrywają.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy