Ukraina: gmina Polkowice kompleksowo pomaga uchodźcom

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Gmina Polkowice włącza się w pomaganie Ukraińcom - od zbiórek i wolontariatu, po oferowanie noclegu i opieki zdrowotnej. Władze gminy zaznaczają, że pomoc będzie elastyczna, bo sytuacja ciągle się zmienia.

Ściśle współpracujemy z burmistrzem i centrum zarządzania kryzysowego. Jest wyznaczony koordynator, z którym jesteśmy w stałym kontakcie. Jako jednostka gminna, która funkcjonuje 24 godziny na dobę, zostaliśmy wyznaczeni jako punkt pierwszego kontaktu. O każdej porze dnia lub nocy można do nas przyjść i my pomożemy – mówi Artur Gałuszka, komendant Straży Miejskiej w Polkowicach.

Siedziba byłego Domu Dziecka „Skarbek” została wyznaczona przez władze gminy jako miejsce, do którego w pierwszej kolejności trafią uchodźcy. Jest tam na razie przygotowanych 20 miejsc. 

Osoby, które zgłoszą się do nas, zostaną tam zarejestrowane. Przyjadą lekarz i pielęgniarka, sprawdzą ich stan zdrowia. Następnie dostaną ciepły posiłek zostaną tu i w dalszym ciągu będziemy szukać dla nich stałego miejsca – dodaje Artur Gałuszka, komendant Straży Miejskiej w Polkowicach.

W tych miejscach zostanie im udzielona pierwsza pomoc. Zgłaszają się do nas osoby prywatne, które oferują schronienie u siebie w domu. Kilkanaście osób już otrzymało taka pomoc – dodaje Ewa Kowalik, zastępca burmistrza Polkowic ds. społecznych.

Gmina oferuje także wsparcie w zakresie zdrowia, w tym pomocy psychologicznej, która może okazać się niezbędna. Oprócz tego oczywiście kwestie stricte medyczne. Pierwsze grupy już trafiły do Polkowic. W pierwszej kolejności obywatele Ukrainy są testowani pod kątem obecności wirusa SARS-COV-2.

– Byli w bardzo dobrym stanie zdrowotnym. Potem byli już zadowoleni, uśmiechnięci, dzieci się śmiały. Nawet wymaz z nosa nie stanowił problemu. Te osoby są często wycieńczone, poprzedniego dnia grupa nie była w ogóle w stanie tutaj do nas przyjść. Musieli się wyspać i dotarli dzień później – dodaje Marzena Czarzasta-Omińska, naczelna pielęgniarek Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Oczywiście jesteśmy gotowi także na przyjęcie dzieci do przedszkoli i szkół. Pomagamy także wyrobić dokumenty, zwłaszcza dzieciom, bo one zwykle ich nie mają. Na to wszystko jesteśmy przygotowani – podsumowuje Ewa Kowalik, zastępca burmistrza Polkowic ds. społecznych.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy