Ukraina i Europa – wspólna przyszłość po zakończeniu wojny. Debata na UWr

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Od pełnowymiarowego ataku Rosji na niepodległą Ukrainę minęło ponad 460 dni. To 15 miesięcy, od kiedy Ukraińcy walczą o swoją wolność, ale także o wolność całej Europy. Dziś wciąż nie wiadomo, kiedy skończy się wojna, ale nie ulega wątpliwości, że to, co wydarzyło się od 24 lutego 2022 roku znacznie przybliżyło Ukrainę do Unii Europejskiej. O tym, jaka będzie ich wspólna przyszłość zastanawiano się podczas panelu dyskusyjnego na Uniwersytecie Wrocławskim.

– Ukraina nie jest członkiem Unii Europejskiej jeszcze, ale jest w sposób wybitny częścią Europy. Te aspiracje proeuropejskie w wyniku wojny zostały jeszcze bardziej pogłębione. Teraz chcę zwrócić państwa uwagę na skalę wydarzenia, jakim jest ostatnia wojna. Zauważcie państwo, że także w języku polskim do lutego 2022 roku, jak mówiliśmy przed wojną/po wojnie, to mieliśmy na myśli II wojnę światową. Dzisiaj, jak mówimy przed wojną/po wojnie, mamy na myśli tę eskalację działań wojennych, która miała miejsce w lutym 2022 roku – mówi Rafał Dutkiewicz, prezes Zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Żadne inne państwo nie walczyło o swoją europejską przyszłość, o członkostwo w Unii Europejskiej podczas rewolucji. I wiemy o stu osobach, które zginęły w obronie wartości europejskich – mówi dr Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce w latach 2014-2022.

Ambasador Ukrainy w Polsce w latach 2014-2022 dr Andrij Deszczyca, który otrzymał w tym roku nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego podkreśla, że aspiracje Ukrainy do dołączenia do europejskiej wspólnoty rozpoczęły się w 2013 roku od Rewolucji Godności zwanej również Eurorewolucją.

– Wydaje mi się, że Ukraina wywalczyła właśnie ten kierunek europejski i ta godność, ta cecha walki o wartości europejskie, demokrację, prawo wyboru, wolność stają się charakterystyczne po Rewolucji Godności. I oto teraz Ukraina walczy w wojnie z Rosją – mówi dr Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce w latach 2014-2022.

– To, co dzieje się dzisiaj, wzmacnia jeszcze ten potencjał pamięci historycznej, ale też pamięci symbolicznej, która wtedy właśnie z tymi wartościami, jak demokracja, jak Europa, rodziła się, wzmacniała, rozlewała się w tym sensie w świadomości Ukraińców, budując taką nową, trochę może wzmocnioną postać tej europejskości – mówi dr hab. Piotr Grabowiec, Uniwersytet Wrocławski.

Ukraina od 17 czerwca 2022 roku jest kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej i wielu nie ma wątpliwości, że stanie się jej członkiem. Państwo ukraińskie musi jednak uporządkować jeszcze kwestie związane m. in. z systemem wpływów oligarchów i korupcją.

– Ten proces trwa. Powiem tak – jednak wydaje mi się, że w tej chwili nie mamy tego odczucia, że oligarchowie wpływają na nas. To jest bardziej życie rozłożone – system, podjęcie decyzji jest bardziej teraz złożone, znajduje się centrum decyzji w parlamencie, w rządzie, u prezydenta niż u oligarchów, którzy mieli swoje wpływy – mówi dr Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce w latach 2014-2022.

Podczas debaty poruszono także kwestie rzezi wołyńskiej. Dr Andrij Deszczyca podkreślał, że poziom wiedzy na ten temat w Polsce i Ukrainie jest na innym poziomie i między innymi stąd mogą wynikać różnice.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy