Ukraina: kup pierogi na Łaciarskiej, pomóż ukraińskiej armii

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jesteśmy w Świetlicy przy ulicy Łaciarskiej 32. Po jednej stronie trwa produkcja pierogów i pielmieni. Ukrainki lepią ciasto i pierogi, po które ustawia się długa kolejka. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczony na wsparcie ukraińskiej armii. Po drugiej stronie pomieszczenia trwa zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy.

Ile pierogów dziennie lepimy? To łatwo policzyć, za kilogram bierzemy 25 złotych, a dziennie sprzedajemy ich za jakieś 25 tysięcy. Potrzebujemy rąk do pracy i materiałów do pierogów również. Teraz mamy już trzy miejsca, gdzie lepimy. Tutaj jest miejsce, gdzie wszystko przygotowujemy, farsze, mięso, ziemniaki. Potrzeba rąk, bo oprócz tego wszyscy chodzą do pracy. Każdy ma swoją robotę – pracujemy w nocy, a potem przychodzimy tutaj i robimy. Pracujemy na trzy zmiany – przed południem, po południu i w nocy. Działamy cały czas. Pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc naszym wojskom w Ukrainie – mówi Olena Cichocka, wolontariuszka.

Pieniądze w pierwszej kolejności pójdą na pomoc ukraińskiej armii, bo tam kończy się broń, ochronne kamizelki, kaski. Wszystko się kończy, nie ma leków. Wiemy, jak je dostarczyć, tylko potrzebne są na to pieniądze i dlatego my tutaj zbieramy. Dziękujemy wszystkim Polakom, którzy przynoszą pomoc, przekazują pieniądze, pomagają wszelkimi sposobami. Bardzo dziękujemy! Teraz najważniejsza jest broń, bo wszystko się kończy – podkreśla Maria Tsapko, wolontariuszka.

Pomagają nam jeszcze dwie restauracje, które udostępniły nam pomieszczenia z kuchnią. Teraz potrzebujemy rąk do roboty. Można się do nas zgłaszać. Potrzebujemy też opakowań jednorazowych – podkreśla Halina Ciechanovska, koordynatorka ukraińskich wolontariuszy.

Wsparcie dla ofiar wojny w Ukrainie można pokazać także poprzez zakup książek ukraińskich pisarek i pisarzy. Wydawnictwo Warstwy, które funkcjonuje przy Wrocławskim Domu Literatury oferuje 8 takich pozycji. Całkowity dochód zostanie oczywiście przekazany na pomoc.

Książki wszędzie, gdzie są dostępne. W naszym sklepie internetowym lub na stronie Warstw, w każdej księgarni, w której kupi się książki, dochód i tak zostanie przekazany na ten cel. My mamy w swojej ofercie osiem tytułów autorów i autorek ukraińskich. Dwie książki Pedro Jacenki, polecam „Magnetyzm” nominowany do Angelusa w poprzednim roku. To książka, która wspomina o początkach wojny w Donbasie. Jest fantastyczne „Zapomnienie” Tanii Malarczuk, które mówi o początkach państwowości ukraińskiej. Jurija Andruchowycza nie trzeba nikomu przedstawiać. Jego „Kochankowie Justycji” ukazały się w Warstwach. Tom poezji Serhija Żadana „Antena”. „Dom dla Doma” Wiktorii Ameliny, tom opowiadań Andrija Bondara oraz najnowsze „Lutecja” Jurija Wynnyczuka – podkreśla Katarzyna Janusik, Wrocławski Dom Literatury.

Samorząd województwa dolnośląskiego włącza się w pomoc dla uchodźców. Z Wrocławia do Przemyśla ruszył pociąg Kolei Dolnośląskich, który przywiezie blisko 300 uchodźców na teren Dolnego Śląska.

Zgłosiliśmy gotowość pociągów Kolei Dolnośląskich, aby transportować ludzi w sposób zorganizowany. Jak najszybciej jedziemy tam, żeby jak najszybciej przywieźć osoby z powrotem. Pociąg jest hybrydowy, elektryczno-spalinowy, żeby w razie zmiany trasy, nie było problemu. Będziemy jeździć tyle, ile będzie potrzeba – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Na Dworcu Głównym cały czas działają wolontariusze. Dołączyć do nich można na Facebooku na grupie „Pomoc dla Ukrainy PKP – Wrocław Główny”. Potrzebne są koce, ciepłe ubrania, śpiwory i namioty.

Wesprzeć działania dla uchodźców można, wpłacając dowolną sumę na zaufane konta:

Fundacja ZOBACZ MNIE
83 1090 2398 0000 0001 4982 6616

DORMUNDZKO-WROCŁAWSKO-LWOWSKA FUNDACJA IM. ŚW. JADWIGI
49 1020 5242 0000 2902 0118 0504

CARITAS:
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
SWIFT: BPKOPLPW
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384
SWIFT: BIGBPLPW

POLSKA AKCJA HUMANITARNA
Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772
IBAN: PL02 2490 0005 0000 4600 8316 8772
SWIFT: ALBPPLPW

Zobacz również

Po katastrofie z 2022 roku Odra nadal jest w bardzo kiepskim stanie. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się dzisiaj ze środowiskiem proekologicznym Wrocławia, aby przedyskutować to, co można zrobić, aby poprawić stan jakości rzeki Odry oraz innych rzek w Polsce.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy