Ukraina: potrzebne przybory na zajęcia dla dzieci z Ukrainy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pomoc dla uchodźców płynie z wielu stron, a wsparcie można okazać na różne sposoby. Jednym z nich jest po prostu zajęcie czasu wolnego poprzez organizacje zajęć dla dzieci. Mamy w tym czasie mogą na przykład załatwić sprawy urzędowe, a dzieci oderwać myśli od ostatnich przeżyć. Tym tropem poszła pani Oksana, która we współpracy z Reprezentacyjnym Dolnośląskim Zespołem Tańca i Pieśni „Wrocław” organizuje na zajęcia artystyczne.

Na ten moment mamy zajęcia z choreografii i malowania. Szukamy nauczycieli i wolontariuszy, kogoś, kto będzie nam mógł pomóc, żeby mamy mogły zostawiać dzieci nie na dwie, ale na trzy, cztery godziny. Z naszej strony staramy się zorganizować tym dzieciom spokój i ciszę, żeby mogły sobie jakoś z tym poradzić, a mamy miały wolny czas, żeby załatwić kwestię dokumentów – mówi Oksana Dovhal.

Już na pierwszych zajęciach pojawiło się kilkoro dzieci razem z mamami. Ukraińcy przyjechali do Wrocławia zaledwie kilka godzin wcześniej, więc możliwość spotkania się i porozmawiania była dla nich niezmiernie ważna. Zajęcia dla dzieci i spotkanie dla Ukrainek udało się zorganizować zaledwie w kilka godzin.

Mieliśmy kontakt do pani Oksany, która prowadziła u nas zajęcia taneczne. Ona zaczęła to koordynować, zorganizowała dzieci i mamy, a my możemy to wesprzeć w ten sposób, że zapewniamy im miejsce i organizujemy zbiórkę materiałów plastycznych dla dzieci – podkreśla Katarzyna Nowak, prezeska zarządu Stowarzyszenia RDZTiP „Wrocław”.

Dolnośląski Zespół Tańca i Pieśni „Wrocław” zbiera kolorowanki, kredki, farby, plasteliny – wszystko, co może przydać się podczas zajęć plastycznych. Rzeczy można przynosić do siedziby Zespołu przy Placu Kościuszki 35a. Zajęcia będą się odbywały dwa razy w tygodniu, ale potrzebni są także wolontariusze.

Najchętniej, gdyby to były osoby, które dłużej mieszkają w Polsce, ale jednak pochodzą z Ukrainy i rozmawiają w języku ukraińskim. Na pewno byłoby łatwiej się skomunikować z dziećmi. Zajęcia, które preferujemy, to takie, które mogą oderwać dzieciaki od myślenia o tym, co się przydarzyło i je rozbawić. To wszelkiego rodzaju zajęcia artystyczne, teatralne, muzyczne – mówi Katarzyna Nowak, prezeska zarządu Stowarzyszenia RDZTiP „Wrocław”.

Dolnośląski Zespół Tańca i Pieśni „Wrocław” organizuje także zajęcia muzyczne z tańca i śpiewu dla dzieci w wieku od 3 do 16 lat. W zajęciach udział bierze wielu Ukraińców, którzy mieszkali w stolicy Dolnego Śląska. Ci, którzy przyjechali, również mogą dołączyć do grupy. Szczegóły są dostępne na stronie zespołu.

Dzieci też potrzebują odetchnąć. Widać po nich, że są one zdenerwowane. Dla matek z kolei też ważne jest, aby miały czas dla siebie – dodaje Oksana Dovhal.

Na razie dziećmi zajmują się pani Oksana i te kobiety, które przyjechały z Ukrainy. Liubov wyjechała z Charkowa, gdzie wykładała ceramikę na uniwersytecie. Nie mówi po polsku, więc zamieniliśmy tylko kilka słów. Powiedziała nam, że jej serce i dusza krwawią, ale podziękowała także za każdą pomoc ze strony Polaków.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy