Ukraina: samorządy przygotowują się na przyjęcie uchodźców

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Lokalne samorządy zabierają głos w sprawie Ukrainy. Sejmik Wojewódzki przyjął rezolucję, w której „z najwyższym zaniepokojeniem obserwuje eskalowanie przez Rosję napięcia w stosunkach z Ukrainą. Za niedopuszczalną uważa rosyjską agresję militarną na Ukrainę”. Rada Gminy Kobierzyce także potępia inwazję Rosji na Ukrainę. Co ważne, gmina oferuje konkretną pomoc Ukraińcom.

To chyba najczarniejsze dni dla Europy od II wojny światowej. Wobec tego trudno dziś mówić, jaka pomoc będzie potrzebna. My jesteśmy gotowi i otwarci na niesienie pomocy uchodźcom wojennym. Zaczynamy rozmowy w jaki sposób przyjąć pierwsze osoby, które mamy potwierdzone, że dotrą do naszej gminy – mówi Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

To lokalna społeczność – póki co – zgłasza gminie potencjalne osoby, które mogą trafić do Polski i do Kobierzyc. Wyjazd z Kijowa od momentu agresji jest mocno utrudniony, do tego z kraju mogą wyjechać jedynie kobiety i dzieci. Mężczyźni od 18. do 60. roku życia nie mogę opuszczać terytorium Ukrainy. Władze gminy Kobierzyce jednogłośnie przyjęły uchwałę o pomocy uchodźcom wojennym. 

Pierwsza pomoc to oczywiście nocleg i wyżywienie dla tych, którzy przyjadą. Potem będziemy się zastanawiać, co dalej. Jesteśmy małą gminą z małym zasobem mieszkań komunalnych. Tak naprawdę nie mamy takich miejsc hotelowych. Będziemy opierać się o to, co mamy, czyli świetlice i dom kultury – dodaje Piotr Kopeć, zastępca wójta gminy Kobierzyce.

Mamy możliwości, które w tej chwili przygotowujemy. Robimy zakupy, które pomogą nam przyjąć pierwsze grupy. Tak, żeby zapewnić im bezpieczeństwo i utrzymanie – dodaje Henryk Łoposzko, przewodniczący Rady Gminy Kobierzyce.

Starosta powiatu wrocławskiego, Roman Potocki podczas sztabu kryzysowego pytał samorządowców o możliwość przyjęcia grupy uchodźców.

Gmina Kąty Wrocławskie, tak jak inne organy samorządów lokalnych, przygotowuje się na przyjęcie uchodźców. Mieliśmy spotkanie ze starostą, na którym rozmawialiśmy o tym, jak możemy pomóc  – podsumowuje Julian Żygadło, burmistrz gminy Kąty Wrocławskie.

Zobacz również

Ćwiczenie umysłu przy użyciu różnego typu kreatywnych zadań powoduje, że mózg później się starzeje, a dzięki temu dłużej można zachować młodość. Klub seniora zawsze młodzi, na psim polu w starej piekarni miał zajęcia z treningu umysłu, ale tutaj odbywają się także ćwiczenia z ceramiki. zajęcia plastyczne, a także z haftu krzyżykowego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy