Ukraina: Wrocław przygotowuje się na długoterminową pomoc

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Polska - w tym Wrocław - murem za Ukrainą. Od tygodnia mieszkańcy Wrocławia aktywnie włączają się w pomaganie, organizują różnego rodzaju zbiórki dla uchodźców z Ukrainy, jak również zbierają i wysyłają rzeczy do Ukrainy. Jednak oprócz tego, w tym momencie wrocławianie i miasto Wrocław już przygotowują nie tylko tak zwaną pomoc natychmiastową, ale również myślą o pomocy długoterminowej.

Prawdziwe wyzwania nas dopiero czekają i te prawdziwe wyzwania będą się ujawniać z każdym kolejnym dniem, z każdym kolejnym tygodniem, dlatego tak ważne jest, aby te wszystkie działania pomocowe miały charakter systemowy i nie były tylko i wyłącznie punktowe, doraźne – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie, polską granicę przekroczyło już ponad pół miliona osób, z nich duża część przybyła do Wrocławia. Wolontariusze różnych organizacji na bieżąco udzielają wsparcia i pomocy uchodźcom z Ukrainy w różnym zakresie, począwszy od zakwaterowania i jedzenia, po pomoc prawną oraz psychologiczną. Miasto Wrocław także przygotowuje infrastrukturę szkolną i przedszkolną, żeby móc zaopiekować się dziećmi z Ukrainy.

Opracowujemy w tej chwili taką dużą pulę bardzo różnych przepisów, o które będziemy chcieli postulować, po to, aby przepisy zmienić na tyle, aby to pomaganie mogło być jeszcze bardziej efektywnym oraz w ogóle było możliwe w kontekście tych nowych wyzwań, które za chwilę będą nam się ujawniały – dodaje Jacek Sutryk.

Jedną z organizacji, która aktywnie pomaga i z którą miasto Wrocław łączy swoje siły, jest Fundacja Ukraina. Od wielu lat jej pracownicy wspierają obywateli Ukrainy przyjeżdżających na Dolny Śląsk. W tym czasie fundacja w porozumieniu z prezydentem Wrocławia uruchomiła między innymi zbiórkę pieniężną na rzecz ukraińskiej armii i uchodźców.

Sprawa pomocy jest sprawą długoterminową. Będziemy musieli również pamiętać o tej pomocy później, dlatego my zdobywając środki, które państwo nam darujecie, jako dar serca, po prostu chcemy rozsądnie wydawać. Zapewniamy rozsądne zakupy i dobre adresy. Potrafimy tymi kanałami, które posiadamy dzisiaj, dotrzeć do właściwych ludzi, żeby ta dystrybucja była dokładnie w punkt, żeby nie tracić – mówi Grzegorz Dzik, Fundacja Ukraina.

Pracujemy już nie tylko w gronie jednej fundacji. Stworzyliśmy centrum kryzysowe koordynacji działań. Pracujemy w partnerstwie z Urzędem Miasta Wrocławia, z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, z organizacjami pozarządowymi, które od lat działają w tym zakresie – mówi Artem Zozulia, Fundacja Ukraina.

Warto wspomnieć o tym, że powstał także tak zwany niezbędnik pomocowy dla uchodźców z Ukrainy. Ulotki zawierają najważniejsze informacje na temat tego, gdzie szukać pomocy i są rozdawane między innymi na Dworcu Głównym i przy galeriach. Działania pomocowe koordynuje także Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, między innymi poprzez punkt informacyjny w Przejściu Dialogu przy ul. Świdnickiej. Więcej informacji znajduje się na https://fundacjaukraina.eu/saveukraine/ i wroclaw.pl/pomagamy

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy