Ukraińcy świętują Sylwestra!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Szampan, fajerwerki, mandarynki, sałatka Olivie oraz prezenty od Dziadka Mroza. Zbliża się Sylwester, czyli ważne święto dla wielu Ukraińców.

Ukraińcy, podobnie jak cały świat, będą świętowali w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia. Na Ukrainie święto jest znane jednak nie jako Sylwester a Nowyj Rik – dzień, w którym prezenty pod choinką zostawia Dziadek Mróz.

Mamy również Dziada Mróza on jest jako jakiś brat świętego Mikołaja. Mam takie tradycje również, że już w Sylwestra dzwoni do drzwi, jest jakiś bałagan. Idziemy, nikogo nie ma, ale w tym momencie pod choinką pojawiają się prezenty – mówi Anastasiia Netakhata, Związek Ukraińców w Polsce Koło we Wrocławiu.

Tradycja, by choinkę ozdabiać na 31 grudnia pojawiła się jeszcze za radzieckich czasów.

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia tak po północy oglądamy fajerwerki, składamy życzenia sobie nawzajem, przytulamy się całujemy się, później idziemy dalej świętować. Kto idzie dalej świętować, a kto kładzie się spać, też zależy od wieku i od osoby – mówi Anna Kosiadchenko studentka z Ukrainy.

Nowy Rok jest jednym z najważniejszych świąt dla Ukraińców.

Nowy rok to jest jedno z naszych hucznych świąt, bo my w ogóle lubimy świętować. Każde święto i Andrzejki, Mikołaja, potem Nowy Rok, potem nasze święta 6 stycznia, potem Wasyla, Jordan. Mówią, że więcej świąt niż roboty – mówi Halina Czekanowska, prowadzi Świetlicę.

Nowy rok świętujemy może nawet bardziej niż Boże Narodzenie, w tej części Ukrainy skąd jestem – mówi Anastasiia Netakhata, Związek Ukraińców w Polsce Koło we Wrocławiu.

Nowy Rok to kilka unikalnych dla tego dnia potraw, a także jedzenie mandarynek i picie szampana po północy.

Gotowaliśmy z mamą jakieś pyszne potrawy, sałatkę Oliwie, czy jakieś inne potrawy, inne sałatki. Zapiekaliśmy w piekarniku kaczkę z jabłkami albo kanapki z masłem i kawiorek – mówi Iryna Snihur, Ukrainka, która mieszka w Polsce.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy