Ukraiński Uniwersytet Katolicki z filią we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Ukraiński Uniwersytet Katolicki we Lwowie zagości na dobre we Wrocławiu w ramach nowo powstałej filii. Ta ma być swego rodzaju instytucją kultury, miejscem spotkań, a przy tym prowadzić działalność naukową.
  • Po wybuchu wojny w Ukrainie, kiedy zaczęto zastanawiać się, gdzie na terenie Unii Europejskiej powinna być otwarta nowa filia Uniwersytetu, to wybrano właśnie Wrocław, za co bardzo dziękuję. Diaspora ukraińska we Wrocławiu, na Dolnym Śląsku od dawna jest bardzo liczna, a w wyniku wojny stała się jeszcze liczniejsza. Właśnie dzisiaj inaugurujemy działalność Fundacji. Wcześniej, aby mieć podmiot prawa polskiego, który jest nośnikiem tej działalności, założyłyśmy specjalną fundację – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta Wrocławia w latach 2002-2018, współfundator Fundacji.

Fundacja Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego w Polsce będzie reprezentować uczelnię we Wrocławiu. Ma skupiać się na trzech filarach działalności.

  • Po pierwsze, chcemy się podzielić tym, czym żyjemy i co wypracowaliśmy przez lata. To znaczy, że te wartości i sposoby ich realizowania w środowisku akademickim i nie tylko, tak samo w różnych innych przestrzeniach społecznych, chcemy je przenosić na inny grunt. My mówimy o społeczności ukraińskiej, która mieszka w Polsce, ale także o partnerskich środowiskach w Polsce – podkreśla ks. Bogusław Prach, rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, współfundator Fundacji.

Do tego wspólne badania naukowe m.in. z dziedzin historii i socjologii oraz analizy dotyczące relacji ukraińsko-europejskich.

  • Ta filia będzie rodzajem instytutu kultury, który będzie upowszechniła kulturę ukraińską na terenie Polski i Unii Europejskiej. Instytut będzie się bardzo mocno zajmować sprawami europejskimi, aby Ukrainę zbliżyć do Unii Europejskiej. W dłuższej perspektywie chcemy się też zająć problematyką odbudowy Ukrainy, bo mamy ogromną nadzieję, że wojna się zakończy i będziemy mogli pomóc w odbudowie Ukrainy – wyjaśnia Dutkiewicz.

  • Wszystkim wiadomo, że Wrocław jest takim naukowym centrum Polski. To, że tutaj pojawi się Ukraiński Uniwersytet Katolicki, to bardzo ważne wydarzenie ze względu współpracy międzyakademickiej między Ukrainą a Polską, ale także realizacji różnych projektów międzynarodowych – wyjaśnia Yurii Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu.

Co ważne, filia Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego nie będzie we Wrocławiu prowadzić działalności dydaktycznej, ale ma być instytucją akademicką, nastawioną na współpracę z innymi uczelniami z Polski. Jeden z projektów będzie realizowany w partnerstwie z Ossolineum.

  • Tutaj jest duże archiwum Towarzystwa Tarasa Szewczenki. Część jest we Lwowie, w bibliotece Stefanyka, ale duża część jest tutaj, w ogóle niezbadana. To archiwum jest i potrzebuje kilku dobrych naukowców, żeby do niego podeszło i powstały z tego prace naukowe – wyjaśnia Roksoliana Voronovska, prezeska Fundacji Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego.

  • Dla nas bardzo jasnym i zrozumiałym było, że musimy być tam, gdzie jest najwięcej Ukraińców, gdzie jest najwięcej naszych bliskich przyjaciół, którzy wyjechali z Ukrainy, ale też którzy mieszkają w tym środowisku. Oczywiście Wrocław dla nas jest tym bardzo przyjaznym środowiskiem. Mamy tu dużo znajomych ludzi – podsumowuje ks. Bogusław Prach, rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, współfundator Fundacji.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy