Ułatwienia dla kierowców. Czego dotyczą?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
4 grudnia weszły w życie przepisy, które ułatwiają kierowcom chociażby zarejestrowanie pojazdu. Pakiet deregulacyjny dotyczy także kwestii wymiany dowodów rejestracyjnych, kiedy skończy się miejsce na pieczątki określające kolejną datę przeglądu technicznego. Teraz nie trzeba będzie tego robić.

Diagnosta na stacji kontroli pojazdów wydaje zaświadczenie, w którym określa termin kolejnego badania okresowego i to zaświadczenie upoważnia nas do poruszania się po drodze. Nie mamy obowiązku w tej chwili wymiany z uwagi na brak miejsca na pieczątki z informacją o kolejnym badaniu technicznym – mówi Maciej Koba, dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatu Wrocławskiego.

To pozwala zaoszczędzić czas na wizyty w urzędzie, ale także pieniądze.Koszt takiej usługi, to 71,50 złotych. Warto podkreśli jednak, że te przepisy obowiązują tylko na terenie Polski. W przypadku wyjazdu za granicę, należy wymienić dowód na nowy. Podobnie jest z dokumentem prawa jazdy. Teraz nie ma obowiązku posiadania go przy sobie.

Oczywiście jeśli jest to prawo jazdy wydane w Polsce, ponieważ w tym wypadku podczas kontroli policyjnej, funkcjonariusz sprawdzą uprawnienia danej osoby w Centralnej Ewidencji Kierowców. Jeśli ktoś wyrobił sobie prawo jazdy za granicą, to dalej musi ten dokument posiadać – podkreśla mł. asp. Przemysław Ratajczak z Zespołu Prasowego KWP we Wrocławiu.

Policja apeluje jednak, żeby w miarę możliwości mieć przy sobie prawo jazdy, które może przydać się chociażby w przypadku kolizji. Podobne zdanie mają pracownicy Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatu Wrocławskiego.

Radziłbym na samym początku przy wczesnym obowiązywaniu tych przepisów jednak przy sobie ten dokument posiadać. Dane w Centralnej Ewidencji Kierowców mogą się różnić, bo wprowadzają je różne podmioty i organy – podkreśla Kamil Kasina, z-ca dyrektora Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatu Wrocławskiego.

Od 4 grudnia samochód można zarejestrować tam, gdzie jest się czasowo zameldowanym, a jadąc po auto kupione na drugim końcu kraju, nie trzeba się martwić o powrót niezarejestrowanym samochodem. 

Co to oznacza? Jeśli kupujemy pojazd w innym województwie lub innym powiecie, możemy tam wystąpić o czasową rejestrację i czasowe tablice rejestracyjne w celu przejazdu do naszego miejsca zamieszkania. W tej chwili jest to o tyle wygodne, że nie ponosimy kosztów związanych z transportem pojazdu – dodaje Maciej Koba, dyrektor Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatu Wrocławskiego.

Jakie jeszcze zmiany weszły w życie?

Mamy zatrzymany dowód rejestracyjny, policja zatrzymuje go w formie elektronicznej. Nowością jest to, że na stacji diagnostycznej, diagnosta również może nam zwrócić ten dowód rejestracyjny. Nie ma konieczności udania się do urzędu komunikacji lub na komisariat policji. Taki dokument w określonych przypadkach może zostać zwrócony przez diagnostę – mówi mł. asp. Przemysław Ratajczak z Zespołu Prasowego KWP we Wrocławiu.

Przypominamy jeszcze raz, że te przepisy obowiązują tylko na terenie Polski i dotyczą dokumentów wydanych przez polskie urzędy.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy